Leopold Tyrmand w Tarnowskich Górach. Przed nami ponad miesiąc wydarzeń kulturalnych

Góry Kultury razem z Galerią Inny Śląsk zapraszają na obchody roku Leopolda Tyrmanda. W programie koncert, wystawa i spotkanie z Marcelem Wożniakiem.

Obchody roku leopolda tyrmanda

Zaczynają od jazzu

W tym roku przypada 100 rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda i jednocześnie 35 rocznica jego śmierci. Znany jest jako wybitny pisarz i publicysta, a także popularyzator jazzu w Polsce. By upamiętnić tę postać, Sejm ogłosił rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda. Tarnogórska organizacja Góry Kultury postawiła włączyć się w ogólnokrajowe obchody. Do współpracy zaproszono także Galerię Inny Śląsk. Jakie wydarzenia przygotowali dla nas organizatorzy?

  • 16.10, godz. 20:00 - koncert The Jazz Miglance
  • 21.11, godz. 19:00 - otwarcie wystawy Jazz Tyrmanda
    godz. 20:00 - pokaz filmu „Naprawdę wczoraj” (reż. Jan Rybkowski)
  • 27.11, godz. 19:00 - dyskusja z Marcelem Woźniakiem, autorem książek o Tyrmandzie Marcelem Woźniakiem

W pierwszym spotkaniu miłośników Tyrmanda będzie można uczestniczyć już dziś. Przed publicznością zaprezentuje się zespół The Jazz Miglance. W skład grupy wchodzą czterej utalentowani muzycy z Gliwic.

- Zespół charakteryzuje się naturalnym brzmieniem ubranym w łagodną, jazzową stylistykę - opowiadają o sobie artyści. - Na repertuar Jazz Miglance składają się standardy w klimatach swingowych lub latynoskich, oraz liczne własne kompozycje muzyków, którzy swe inspiracje czerpią nie tylko z muzyki jazzowej - dodają.

Koordynatorzy informują, że - tak jak w przypadku pozostałych eventów - wstęp na koncert jest darmowy. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 20:00, warto jednak przyjść wcześniej, ponieważ niedawno weszły w życie nowe obostrzenia, które znacznie ograniczają liczbę uczestników imprez artystycznych. W przypadku Galerii Inny Śląsk we wnętrzu lokalu może przebywać maksymalnie 40 osób, natomiast przed wejściem dodatkowych 20 gości.

Atrakcji ciąg dalszy

Organizatorzy już teraz zapraszają na kolejne planowane atrakcje kulturalne. 21 listopada zostanie otwarta wystawa pokazująca postać Tyrmanda jako wielkiego miłośnika oraz propagatora muzyki jazzowej.

- Wybrane fragmenty jego twórczości, ale także wywiadów z nim i z osobami, które go znały, przekazują wiedzę o tym, czym dla pisarza był jazz. W ekspozycji wykorzystano fragmenty książek: „Zły”, „U brzegów jazzu”, „On Freedom” Leopolda Tyrmanda, „Zły Tyrmand” Mariusza Urbanka, wywiadów i artykułów, które ukazały się na łamach Jazz Forum oraz fotografie archiwalne - mówią inicjatorzy projektu.

Obchody zakończy spotkanie z Marcelem Woźniakiem. Jest on autorem książek o Leopoldzie Tyrmandzie. Wśród nich znajdziemy nagradzaną „Biografię Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć jest taka jak moje życie” oraz wydaną w tym roku publikację „Tyrmand. Pisarz o białych oczach”. Rozmowę z zaproszonym gościem poprowadzi poseł Tomasz Głogowski.

- Rok 2020, w stulecie urodzin pisarza, został uchwalony „Rokiem Leopolda Tyrmanda”. Cieszę się, że Góry Kultury przyjęły moją propozycję, aby także w Tarnowskich Górach przypomnieć tę barwną postać i jego twórczość - oświadcza Tomasz Głogowski. - Zapraszamy na trzy odsłony spotkania z pisarzem, publicystą, propagatorem jazzu, „królem bikiniarzy”, niezłomnym antykomunistą - zachęca.

fot. The Jazz Miglance

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon