Letnie koncerty w Rybnej dla mieszkańców

11

Najlepsza muzyka klasyczna oraz rozrywkowa w pięknym otoczeniu przy pałacu Donnersmarcków. Na wydarzenie zaproszeni są wszyscy tarnogórzanie.

Mozart w Rybnej

23 sierpnia, czyli w niedzielę, wszyscy lokalni wielbiciele klasyki koniecznie musza stawić się w pałacu w Rybnej. Tego dnia odbędą się dwa koncerty w wykonaniu Kwintetu Śląskich Kameralistów, którym towarzyszyć będą uczestnicy ogólnopolskich Mistrzowskich Kursów dla Klarnecistów. Wybitni muzycy razem ze swoimi młodszymi uczniami zaprezentują utwory muzyki poważnej takie jak: "Kwintet klarnetowy" Mozarta czy "Arrival of the Queen of Sheba" Haendela. Nie zabraknie też atrakcji dla fanów muzyki filmowej. Po wielkich kompozytorach klasycznych, przyjdzie czas na nieco "lżejszych" wykonawców. Usłyszymy na przykład utwory z filmów "Mission: Impossible" i " Vabank". Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00 w parku Pałacu w Rybnej. Obowiązują bilety w cenie 10 zł.

Tego samego dnia, ale nieco wcześniej - o godzinie 12.00 organizatorzy zapraszają wszystkie dzieci razem z opiekunami na dedykowany im koncert "Klarnetowa różdżka". Wydarzenie przeprowadzane jest w ramach cyklu "Rybna Dzieciom". W tym roku z myślą o najmłodszych odbiorcach sztuki odbędą się jeszcze cztery imprezy: „Zaczarowany flet” (wrzesień), „Głos niedźwiedzia, głos słowika... na koncercie wszystkich wita" (październik), Koncert jazzowy dla najmłodszych (listopad) oraz świąteczna „Pułapka na Mikołaja” (grudzień). Bilety na wydarzenie: 5 zł.

"Mistrz i uczniowie"

Koncerty stanowią także podsumowanie XI Mistrzowskich Kursów dla Klarnecistów. Od wielu lat warsztaty prowadzone przez uznanych muzyków z Romanem Widaszkiem i Jakubem Bokunem na czele, przyciągają do Rybnej młodych klarnecistów z całej Polski. Tak było i w tym roku. Pomimo epidemiologicznych ograniczeń, utalentowana młodzież uczestniczyła w prestiżowym, czterodniowym kursie.

- Rokrocznie do prowadzenia zajęć zapraszam także innych pedagogów, którzy rotacyjnie zmieniają się, wprowadzając nowe spojrzenie na aspekt tej dydaktyki klarnetowej - opowiada organizator szkolenia Roman Widaszek.

Podczas tegorocznych warsztatów młodych muzyków szkolą: Grzegorz Wieczorek (Akademia Muzyczna w Gdańsku), Jadwiga Czarkowska (Akademia Muzyczna w Katowicach) oraz Vitor Fernandes (Oporto Superior School of Arts). Mistrzowskie Kursy dla Klarnecistów to nie tylko szansa dla utalentowanych dzieci i młodzieży. Wydarzenie promuje także tarnogórski region.

- Jeżeli spojrzymy na to, kto prowadzi kursy mistrzowskie w Pałacu w Rybnej i liczbę osób, która w tych kursach uczestniczy, to zobaczymy, że nazwa Rybna, nazwa Tarnowskie Góry pojawia się w wielu środowiskach muzycznych i staje się jakoby taką letnią stolicą muzyczną Śląska, a może i Polski - stwierdza burmistrz miasta Arkadiusz Czech.

fot. Mistrzowskie Kursy "Mistrz i uczniowie"

11

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej: