"Lex Czarnek", czyli wzmocnienie roli kuratora. Michał Sporoń: "będą patrzeć nam na ręce."

W sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu popularnie nazwanego "Lex Czarnek". Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe przewiduje m.in. wzmocnienie roli kuratorów, ograniczenie uprawnień dyrektora oraz podwyższenie pensum nauczycieli. Jak w opinii doświadczonego pedagoga ustawa zmieni funkcjonowanie szkoły? Zapytaliśmy.

FB: Michał Sporoń
Michał Sporoń o "Lex Czarnek"

Dyrektorzy bez mocy sprawczej, czyli centralizacja szkół

We wtorek, 4 stycznia odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, jest to drugie podejście w sprawie, gdyż w połowie grudnia opozycja przegłosowała wniosek o zawieszenie prac. Nowelizacja zakłada kilka istotnych zmian, które zdaniem pedagogów i nauczycieli utrudni prowadzenie atrakcyjnego dla uczniów programu nauczania.

Nowelizacja ustawy zakłada, że jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń kuratora, będzie mógł on wezwać w cel wyjaśnienia nieprzestrzegania reprymend. Natomiast, jeżeli to nadal nie przyniesie zamierzonych skutków, kurator będzie mógł wystąpić do organu prowadzącego szkołę z wnioskiem o odwołanie dyrektora - bez okresu wypowiedzenia.

W projekcie zaproponowano również wzmocnienie roli kuratora, podczas wyboru kandydata na dyrektora placówki w postępowaniu konkursowym. W przypadku, gdyby ustawa "Lex Czarnek" weszła w życie zwiększona zostanie liczba jego przedstawicieli w komisji konkursowej - z trzech do pięciu. W nowelizacji jednak zastrzeżono, że niezależenie od ilości kandydatów biorących udział w obradach, będzie im przysługiwać zawsze łącznie pięć głosów.

- My tylko chcemy, żeby dyrektor szkoły, który nie wykonuje zaleceń pokontrolnych organu nadzoru pedagogicznego, czyli kuratora, mógł mieć wyznaczony kolejny termin na wykonanie tych zaleceń. Jeśli w kolejnym terminie, bez uzasadnienia, nie wykonana, wtedy kurator będzie mógł skutecznie żądać od organu prowadzącego odwołania dyrektora, który permanentnie, mimo dwóch terminów wyznaczonych, bez uzasadnienia, nie wykonuje zaleceń – wyjaśnił Przemysław Czarnek, szef MEiN, podczas briefingu prasowego.

"Nie będziemy mieć możliwości organizacji spontanicznych prelekcji"

Kolejną zmianą w nowelizacji jest zwiększenie nadzoru nad tematami zajęć pozalekcyjnych i ponadprogramowymi. Dyrektor będzie miał obowiązek uzyskać informacje nt. tematu zajęć, programu, a także materiałach wykorzystywanych podczas nich. O tym, jak nowelizacja będzie wyglądała w praktyce, zapytaliśmy Michała Sporonia, polonistę z II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach.

- Kurator będzie pytał o wszystko. Jeżeli będziemy chcieli zorganizować spontaniczne spotkanie z lokalną, znaną osobistością, nie będzie to możliwe. Proces załatwiania formalności z tym związanym zajmie około 2 miesiące. - podkreśla.

Michał Sporoń tłumaczy, że projekt ustawy zniechęci nauczycieli do dodatkowych zajęć, które urozmaicały formę nauczania. O każdej dodatkowej aktywności, trzeba będzie informować listownie kuratorium. Kolejną kwestią będzie czas trwania otrzymania potwierdzenia z placówki.

- W 2021 roku organizowaliśmy zbiórkę w naszym liceum dla Schroniska w Miedarach. Podopieczni przychodzili do nas razem ze swoimi opiekunami. Była to forma uatrakcyjnienia sztywnego programu nauczania. Gdy ustawa wejdzie w życie będzie się to sprowadzać do tego, że będziemy musieli dwa miesiące wcześniej wysłać zgodę, a i tak nie będziemy mieć pewności, czy otrzymamy aprobatę. - wyjaśnia.

Inną kwestią jest dobór tematyki zajęć, odtąd kuratorium będzie "patrzeć na ręce" nauczycielom. Odbiegnięcie od podstawy może budzić wątpliwości kuratora.

- Kilka lat temu organizowaliśmy konferencję o fali uchodźców z Syrii oraz informującą o sytuacji uchodźców. Organizowaliśmy dla nich zbiórkę i wysyłaliśmy im niezbędne rzeczy. Gdy "Lex Czarnek" zacznie obowiązywać nie będziemy mogli przygotowywać takich wydarzeń, po pierwsze ze względu na tematykę, a po drugie ze względu na formalności. - uzasadnia polonista.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

105587312 1466179126898830 5397996015754712613 n

Marne wypłaty nauczycieli na start. Młodzi nie chcą pracować

Tarnowskie Góry info

Podsumowanie tygodnia 01-07.11. Czym żyli tarnogórzanie?

Nowe pojazdy dla OSP Orzech i OSP Pyrzowice

Nowe wozy dla strażaków z powiatu tarnogórskiego

Tarnowskie Góry szpital

Informacja dla pacjentów WSP. Placówka ogłasza dzień wolny

Tarnowskie Góry, ruch rowerowy

Tarnowskie Góry bardziej rowerowe? Radni piszą do burmistrza

Tarnowskie Góry, hałda popłuczkowa

Fotopułapki na hałdzie popłuczkowej? Propozycje tarnogórzan

Rondo im. SMZT

Pomysły dotyczące nowego ronda w Tarnowskich Górach