header newses

Lifestyle

Posadź własne drzewko! Powstaje park w Starych Tarnowicach

Previous Next

W październiku obchodzimy Tarnogórskie Święto Drzewa i Dzień Krajobrazu. Z tej okazji każdy mieszkaniec będzie miał możliwość wzięcia udziału w ciekawych inicjatywach.

Jak nazwiesz sadzonkę?

Każdy kto kochaja przyrodę, promuje ekologię lub po prostu chciałby uczestniczyć w ciekawym projekcie może wziąć udział w tym nietypowym wydarzeniu. 17 października mieszkańcy będą mogli posadzić swojej własne drzewko. Akcja zainicjuje prace przy tworzeniu parku przy ulicy Morcinka w Starych Tarnowicach. Na razie znajduje się tam mały amfiteatr, alejki oraz tak zwana "mała architektura". W jej skład wchodzą obiekty takie jak ławki czy plac zabaw. W przyszłości skwer zamieni się w miejsce pełne drzew i zieleni. 

W akcji zasadzania może wziąć udział każdy zainteresowany mieszkaniec lub nawet cała grupa osób. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00. Organizatorzy proszą o wcześniejsze zgłoszenie chęci przybycia. Radzimy się pospieszyć, ponieważ do podziału jest tylko 35 sadzonek. Rezerwacji można dokonywać kontaktując się z Wydziałem Kultury, Turystyki i Promocji Miasta, dzwoniąc pod numery: 323 933 847, 323 933 848, 323 933 831. Zapisy będą zbierane do 9 października. 

- Uczestnicy akcji zobowiązani są do posiadania własnych narzędzi (szpadel, wiadro) niezbędnych do posadzenia drzewa - informują pomysłodawcy przedsięwzięcia. - W zamian będzie można nadać imię samodzielnie posadzonemu drzewu. Zapraszamy! - dodają. 

"Drzewo w krajobrazie"

Dla tarnogórzan przygotowabo jeszcze jedną przyrodniczą akcję. 11 października odbędzie się wyjątkowy spacer z oprowadzaniem po rezerwacie Segiet, który znajduje się na granicy z Bytomiem. W wydarzenie angażuje się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, Nadleśnictwo Brynek, a także Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Możemy się więc spodziewać ciekawych, długich i kompleksowych opowieści o tym terenie. Inicjatorzy spaceru zdradzają, że uczestnicy poznają nie tylko tajemnice przyrody rezerwatu, ale także sekrety historyczne związane ze znajdującymi się nieopodal podziemiami. 

Motywem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Krajobrazu są drzewa. Wybór rezerwatu Segiet i jego bezpośrednich okolic nie jest więc przypadkowy. Rezerwat ten bowiem tworzą potężne, ponad 150-letnie buki - czytamy w zaproszeniu.

Na miejsce zbiórki wybrano wejście na chroniony teren przy ul. Blachówka. Trzeba się tam stawić o godzinie 11:00. Event jest w pełni bezpłatny, ale by wziąć w nim udział należy się wcześniej zgłosić do rzecznika Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach Łukasza Zycha za pośrednictwem telefonu (324 206 828, 725 995 014), albo maila (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Chętni mają na to czas do 8 października. Oprowadzanie zakończy się około 13:30 na Hałdzie Popłuczkowej. Organizatorzy radzą, jak dobrze przygotować się do przechadzki.

- Spacer odbędzie się niezależnie od pogody. Zalecamy zabrać kijki (trekkingowe lub do nornic walking), wygodne obuwie i pelerynę przeciwdeszczową. Ze względu na sytuację epidemiczną, prosimy również o zabranie ze sobą maseczek i rękawiczek jednorazowych - zalecają pomysłodawcy. 

fot. UM Tarnowskie Góry 

 

Search