Mapa wycinek drzew w Tarnowskich Górach. Tym razem w okolicznych lasach

Organizacja Lasy i Obywatele udostępniła interaktywną mapę, na której zaznaczone są planowane wycinki. Jak wygląda sytuacja w Tarnowskich Górach i pozostałych gminach powiatu?

Mapa wycinek Easy Resize com

Gdzie znikną drzewa?

Każda osoba zainteresowana planowanymi interwencjami dokonywanymi w pobliskim drzewostanie, może skorzystać ze specjalnie w tym celu przygotowanej mapy. Pokazuje ona nie tylko, gdzie odbędą się prace, ale także - na czym będą one dokładnie polegać.

- Mapa obrazuje wszystkie pododdziały leśne z Banku Danych o Lasach, w których zaplanowano rębnie w bieżących Planach Urządzenia Lasu. Mapa nie pokazuje planowanych trzebieży. Informacje o rodzaju, charakterze i skali zaplanowanej rębni odnajdziesz klikając na wybrany pododdział - tłumaczą twórcy platformy.

Warto wspomnieć, że rębnia to - jak podaje "Encyklopedia Leśna" Lasów Państwowych - "zespół czynności mający na celu stopniową przemianę pokoleń w lesie w sposób zapewniający równoczesne usuwanie drzew lub drzewostanów, tworzenie najkorzystniejszych warunków dla zainicjowania i rozwoju nowego pokolenia drzew pożądanych gatunków". Natomiast trzebieże są cięciami pielęgnacyjnymi.

Mapa obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę, bez trudu więc znajdziemy na niej dane dotyczące naszego miasta, a także całego powiatu.

Wycinka drzew to temat, który jest szczególnie bliski mieszkańcom naszego miasta. Niedawno odbyło się szczególne spotkanie w ramach projektu "Miasta Idei". Było ono w całości poświęcone wspomnianej kwestii. Wiele osób zaznaczało konieczność informowanie społeczeństwa o planowanych wycinkach. Miejmy nadzieję, że powstała mapa, choć odnosi się do terenów leśnych, a nie urbanistycznych, ucieszy lokalnych obrońców przyrody.

Lasy i obywatele

Powstały portal to nie pierwsze działanie podjęte przez grupę Lasy i obywatele. Wśród ich inicjatyw znajdziemy między innymi akcje dotyczące petycji o ochronie drzew, składania wniosków do nadleśnictw, czy bezpłatne udostępnianie materiałów w ramach "Biblioteki ruchów leśnych".

- Jesteśmy grupą osób, które cenią lasy i angażują się w ich ochronę. Działamy z miłości do lasu i z obywatelskiego obowiązku - mówią o sobie członkowie organizacji. - Chcemy prawdziwej debaty o tym, jak w dobie zmian klimatycznych możemy chronić lasy, by one mogły chronić nas. Postulujemy większą kontrolę społeczną nad tym, co dzieje się w lasach - dodają.

fot. Lasy i obywatele

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon