Matury w Tarnowskich Górach. Już znamy wyniki!

Tegoroczny egzamin dojrzałość wyglądał nieco inaczej niż w latach poprzednich. Przez pandemiczne zamieszanie absolwenci dostali dodatkowy miesiąc na naukę i ostatnie przedmaturalne szlify. Jakie dało to efekty?

Krzesla

Lepsi niż kraj i województwo

Tarnogórskim absolwentom udało się pobić krajową (74%) i wojewódzką (74%) średnią. W naszym mieście do matury podeszło 922 uczniów, a zdało 719, co daje wynik 77,98%. Dobrze prezentują się także dane dotyczące powiatu tarnogórskiego. Odsetek poprawnie napisanych matur wynosi 74,81%. Jesteśmy także drudzy w skali województwa w kategorii największej liczby egzaminów zdanych przez uczniów liceów.

LO vs. Technikum

Średnia liczba absolwentów liceów, którzy otrzymali pozytywny wynik egzaminu wynosi 81,10% w kraju i również 81% w województwie. Nasi uczniowie przekroczyli tą granicę. Osiągnęli 88,15%.

Nie zawiedli nas także wychowankowie techników. Świadectwo dojrzałości otrzymało 66,89% przystępujących do egzaminu. Ich rówieśnicy w całym kraju ustalili średnią 62,20%, a na Śląsku – 64%.

W kategorii liceów w tym roku nie było większego zaskoczenia. Najlepiej zaprezentowało się II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach. Egzaminu nie zdała tam tylko jedna osoba, co daje 99,50% pozytywnych wyników. Na drugiej pozycji ulokowało się I Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach z rezultatem 94,61%. Trzecie miejsce zajęło VI Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II (80%).
Natomiast wśród techników najwięcej uczniów zdało maturę w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Pozytywny wynik zdobyło 82,85%. Następne jest Technikum nr 1 w Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących im. Marii Skłodowskiej – Curie z rezultatem 80,40%. Zaraz za nim Technikum nr 7 w Zespole Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach, gdzie maturę zdało 66,67% absolwentów.

Podział na przedmioty

Każdy maturzysta musi zdać z wynikiem co najmniej 30% egzaminy z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego. Dodatkowo, absolwent jest zobowiązany do wybrania chociaż jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
96,10% tarnogórskich uczniów uzyskało pozytywny wynik z testu z j. polskiego. Z matematyki już zdecydowanie mniej – 80,26%. Najchętniej wybieranym trzecim przedmiotem był język angielski, z którym nasi absolwenci poradzili sobie niemal tak dobrze, jak z ojczystym i osiągnęli wynik: 95,07%.
Jako dział zdawany na poziomie rozszerzonym, szczególna popularnością ciszyła się matematyka, geografia oraz j. angielski.
Zmiana terminu matur nie była jedyną nowością dla tegorocznych absolwentów. Ze względu na warunki epidemiologiczne postanowiono także odwołać ustną część egzaminów. Dodatkowo uczniowie zobowiązani byli przynosić maseczki, chociaż na czas samego pisania testów nie musieli ich zakładać.
fot. Canva

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Pożegnanie dr Alicji Wołyńskiej-Ślężyńskiej

Dr Alicja Wołyńska-Ślężyńska przechodzi na emeryturę

Tarnowskie Góry lodoovka

Tarnowskie Góry. Nowa lodziarnia na Osadzie Jana

Notozaur miasteczko śląskie

Ulica w Miasteczku Śląskim będzie nosić nazwę notozaura

Biała dama w Świerklańcu

Biała dama ze świerklanieckiego parku

Aleksander Piontek z rodzicami

TG charytatywnie. Mały Olek czeka na wsparcie

Tropami księdza Blachnickiego

Familijna gra miejska "Tropami księdza Blachnickiego"

Strefa Carnall w Zabrzu

Strefa Carnall w Zabrzu już otwarta