Memento Tarnowskie Góry nagrodzone. Projekt z wyróżnieniem Śląskie Lokalnie

Memento Tarnowskie Góry
Projekt Memento Tarnowskie Góry

Tarnogórska inicjatywa znalazła się wśród dziesięciu najlepszych realizowanych w ramach małych grantów Śląskie Lokalnie. Twórcy myślą o kontynuacji projektu.

Memento Tarnowskie Góry 

W grudniu zakończyło się przedsięwzięcie realizowane przez mieszkańców naszego miasta. Uczniowie szkół ponadpodstawowych przy pomocy starszych uczestników przeprowadzali wywiady z mieszkańcami powiatu, którzy pamiętają jeszcze czasy II wojny światowej. 

Na stronie internatowej mementotg.pl pojawiły się nagrania rozmów. O swoich wspomnieniach opowiada dziesięć świadków historii. Oto jeden z nich:

Więcej szczegółów na temat przeprowadzania projekt można znaleźć w artykule: "Finał projektu Memento Tarnowskie Góry. Wyjątkowe śląskie historie uwiecznione".

Memento wyróżnione

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach Śląskie Lokalnie. 29 grudnia 2021 roku odbyła się uroczysta gala, podsumowując zakończoną edycję małych grantów. Podczas wydarzenia wyróżniono dziesięć najlepszych projektów. Wśród nich znalazła się także tarnogórska inicjatywa. 

- Kilka lat temu, kiedy pierwszy raz myśleliśmy o tym projekcie, to liczyliśmy na to, że może uda nam się "złapać" kogoś, kto może nie tyle pamięta Niepodległość czy powstania śląskie, ale przynajmniej dwudziestolecie międzywojenne. Teraz ledwo co nam się udało "złapać" osoby, które pamiętają dobrze wybuch II wojny światowej i jak to wyglądało u nas na Śląsku - opowiadał Stanisław Torbus, przedstawiciel grupy Memento. 
- Dzięki dotacji udało się to zrealizować i wiele wspomnień, które by odeszło w zapomnienie, zostało utrwalonych i pozostanie do wglądu zarówno dla historyków, jak i zwykłych ludzi. Dlaczego one są ważne i dlaczego zależało nam na tym, żeby je zachować? One pokazują, jak wyglądała II wojna światowa z perspektywy nie tyle historyka czy wielkich osób, które zapisywały to w swoich dziennikach, tylko zwykłych uczniów, zwykłych dzieci robotniczych lub chłopskich, które to widziały swoimi oczami - te okropności, jak to wyglądało, jak oni sobie z tym radzili. Dzięki temu, że udało się przeprowadzić z nimi wywiady, że jest nie tylko dźwięk, ale i wideo, widzimy ich twarze, jak oni to opowiadają, od razu na ich twarzach widać te emocje. Wobec takiego obrazu człowiek nie może przejść obojętnie. Chcieliśmy to utrwalić, żeby to było prawdziwe i żeby to uderzało ze zdwojoną siłą i obrazowało, w jakich czasach my teraz żyjemy i jakie mamy szczęście - stwierdził.
Memento Tarnowskie Góry
Memento Tarnowskie Góry

Każdy, kto również chciałby podjąć się podobnego zadania i przeprowadzić wywiad z osobą pamietającą lata wojenne, może zgłosić się do twórców projektu. Wystarczy napisać mail na adres: kontakt@mementotg.pl.

Projekt Memento Tarnowskie Góry

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Memento Tarnowskie Góry

Finał projektu Memento Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry, Boże Narodzenie 2021

Świąteczne ozdoby nie tylko w centrum miasta? Są takie plany

Tarnowskie Góry. Góry Kultury - książka

Tarnogórska książka "Co jadł Gwarek na drugie śniadanie?"

Cyfrowe Archiwum Pamięci "Memento" w Tarnowskich Górach

Memento, czyli poznaj historię, zanim na zawsze przepadnie

Tarnowskie Góry synagoga

Tarnogórska synagoga w 3D

Tarnowskie Góry, TS Gwarek

Dwa nowe boiska dla Gwarka coraz bliżej. Przetarg już ruszył

Katowice bal karnawałowy

Przedwojenny Sylwester - to było coś! Jak bawiono się kiedyś