Metropolia kupi nowe autobusy elektryczne i pojazdy zasilane wodorem

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia podpisała dziś umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki finansowemu wsparciu na naszych drogach pojawią się pojazdy elektryczne.

Tarnowskie gory autobusy elektryczne

Co piąty autobus na paliwo alternatywne

Na tarnogórskich drogach pojawią się nowe autobusy elektryczne. GZM do końca marca ogłosi przetarg na zakup tych pojazdów. Flota Metropolii powiększy się o 27 autobusów 12-metrowych i 5 przegubowych o długości 18 metrów. Do tego nabytych zostanie szesnaście mobilnych ładowarek, z których będą mogły korzystać jednocześnie po dwa autobusy. W sześciu miastach zostanie wybudowanych 9 ładowarek stacjonarnych: po jednej w Tarnowskich Górach, Katowicach, Mikołowie, Będzinie, Sosnowcu oraz cztery w Gliwicach.

Inwestycja warta jest 120 milionów złotych. Przedsięwzięcie w znacznym zakresie (80 milinów złotych) zostanie dofinansowane z środków programu GEPARD II. Dotacja w połowie pochodzić będzie z budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, natomiast druga część - z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Warto wiedzieć, iż finansowe wsparcie w ramach programu GEPPARD II otrzymały także Tyskie Linie Trolejbusowe, które zamierzają zakupić 6 nowoczesnych trolejbusów hybrydowych.

Małymi krokami, wspólnie z naszymi operatorami i PKMami, staramy się, by w naszej flocie liczba „elektryków” i pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi systematycznie wzrastała. Ze względu na wciąż utrzymujące się wysokie koszty wdrożenia tych technologii, ich zakup nie byłby możliwy bez rządowego i unijnego wsparcia. Dzięki temu nasz transport publiczny staje się coraz bardziej komfortowy i, co jest równie ważne, ekologiczny. Poprawa jakości powietrza właśnie poprzez inwestycje w rozwój transportu niskoemisyjnego to jedno z naszych najważniejszych wyzwań – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Nowe autobusy dołączą do ponad 200 ekologicznych pojazdów, które już teraz obsługują pasażerów na obszarze gmin GZM. Wśród nich znajdziemy 149 zasilanych sprężonym gazem ziemnym, 41 z napędem hybrydowym, a także 13 z napędem elektrycznym.

W planach kolejne "zielone" przedsięwzięcia

Przedstawiciele Metropolii już planują kolejne inwestycje. Aktualnie analizowany jest wniosek zgłoszony do programu „Zielony Transport Publiczny”. Jeżeli zostanie on oceniony pozytywnie, GZM będzie mogła nabyć 20 autobusów na ogniwa paliwowe zasilane wodorem. Projekt ten stanie się pilotażem, stanowiącym pierwszy etap we wdrażaniu i upowszechnianiu transportu publicznego napędzanego wodorem na obszarze Metropolii.

- Rozwój transportu niskoemisyjnego jest dla nas jednym ze strategicznych celów - podkreśla Kazimierz Karolczak.

Sosnowiec i Gliwice czekają natomiast na dostawę pojazdów elektrycznych dofinansowanych z funduszu Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Podobne pojawią się także w stolicy naszego województwa. Co więcej, Gliwice podpisały już umowę na 15 autobusów hybrydowych.

Kiedy wszystkie wspomniane zamierzenia zostaną już zrealizowane, ZTM będzie mogło z dumą stwierdzić, że co piąty autobus napędzany jest paliwem niskoemisyjnym. Jeśli uwzględnimy także inne środki transportu: tramwaje oraz trolejbusy, co trzeci pojazd na drogach GZM zasili paliwo alternatywne.

fot. GZM

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Zarzad transportu metropolitalnego

Nowy system Metropolii policzy pasażerów w...

Karta skup tarnowskie gory

Zmiany w systemie ŚKUP. Bilet kupisz przez...

Tarnowskie Góry, zmiana rozkładu jazdy autobusów

Modyfikacje w rozkładach jazdy autobusów ZTM. Co się zmieni?

Tarnowskie Góry. Rozkład jazdy autobusów 1 listopada 2021

Rozkład jazdy autobusów w Uroczystość Wszystkich Świętych

Tarnowskie Góry dworzec autobusowy

Dzień bez Samochodu 2021. Kto pojedzie autobusem bezpłatnie?

Związek Transportu Metropolitalnego - praca dodatkowa

Praca szuka człowieka. ZTM tymczasowo zatrudni nowe osoby

Oczyszczalnia swierklaniec

Fotowoltaika w Świerklańcu. Tym razem zasili...