Miasteczko Śląskie będzie wyłączać oświetlenie w nocy. Jak długo potrwają utrudnienia?

Kolejna gmina powiatu tarnogórskiego wprowadza zmiany związane z wykorzystaniem energii. Na co muszą przygotować się mieszkańcy?

UM Miasteczko Śląskie
Miasteczko śląskie oświetlenie

Miasteczko Śląskie zmniejsza oświetlenie uliczne

Urząd Miasta poinformował o utrudnieniach, jakie zaczynają obowiązywać do tego weekendu. Rozpoczyna się czasowe ograniczenie świecenia lamp ulicznych. Co to dokładnie oznacza?

  • W godzinach popołudniowo-wieczornych, zgodnie z ustawieniami zegarów astronomicznych, oświetlenie uliczne będzie włączało się poszczególnymi obwodami sieci elektroenergetycznej w dotychczasowej kolejności.
  • Od godziny 0:00 oświetlenie uliczne będzie wyłączało się poszczególnymi obwodami sieci elektroenergetycznej i do godz. 4:00 oświetlenie uliczne w gminie będzie wyłączone.
  • Od godz. 4:00 oświetlenie uliczne zostanie włączone i będzie świecić do godzin porannych, zgodnie z ustawieniami zegarów astronomicznych.
- Zakup energii elektrycznej dla naszej Gminy od 2010 r. jest przeprowadzany cyklicznie w formie przetargu nieograniczonego. Cena zakupowa energii elektrycznej dla naszej Gminy obowiązująca do końca 2022 r. wynosiła 288,19 zł netto/MWh. W chwili obecnej cena rynkowa zakupu energii elektrycznej dla Gminy w 2023 r. zaoferowana przez przedsiębiorstwo energetyczne w przetargu nieograniczonym wyniosła 1 864,80 zł netto/MWh, to oznacza wzrost o prawie 650%! - podaje Urząd Miasta.

Co więcej, urzędnicy przypominają, że od początku stycznia przestała obowiązywać tarcza antyinflacyjna dla ograniczenia podatku VAT, który w zakresie zakupu energii elektrycznej powraca do poziomu 23%. Jednocześnie w 2023 roku cena energii elektrycznej została "zamrożona" i wynosi dla samorządów 785,00 zł netto/MWh. W porównaniu do ceny z roku 2022 r. oznacza to wzrost o ponad 270%. Urząd Miasta dodaje, że zamierza zmodernizować oświetlenie uliczne i zastosować energooszczędne LED.

Podobna sytuacja ma miejsce także w innych gminach naszego powiatu. Oświetlenie jest czasowo wyłączane również w Tworogu oraz Ożarowicach.

Tworóg oświetlenie

Może Cię zainteresować:

Tworóg przygotowuje się na trudną zimę. Gmina będzie wyłączać oświetlenie na noc

Autor: Urszula Gołkowska

11/10/2022

Ożarowice oświetlenie

Może Cię zainteresować:

Ożarowice stawiają na oszczędność. W gminie czasowo wyłączane są światła

Autor: Urszula Gołkowska

22/12/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon