Miasto kupiło teren od PKP

Tarnowskie Góry niebawem doczekają się centrum przesiadkowego! 15 czerwca przedstawiciele gminy podpisali wstępną umowę kupna terenu przy dworcu PKP. Powstanie na nim inwestycja typu „park&ride”. Centrum ma stanowić część infrastruktury złożonej z blisko 30 km tras rowerowych. Łączna wartość projektu wynosi 57 mln zł.

Dworzec


Przetargi na projektowanie tras i całej infrastruktury już się kończą – teraz wypada tylko czekać na gotowe projekty budowlane i rozpoczęcie prac – mówił Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór, zaraz po podpisaniu umowy.

Podpisanie umowy oznacza, że za około 2 mln zł nasze miasto stanie się użytkownikiem wieczystym 66–arowej działki między dworcem PKP, a wiaduktem przy ul. Nakielskiej. To właśnie na tym terenie o powierzchni 2,4 ha ma powstać centrum przesiadkowe typu „park&ride”. Zaplanowano, że będzie tu około 200 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych wraz z miejscami dla osób niepełnosprawnych. Będą również stanowiska „kiss&ride” z postojem do 1 minuty.


Inwestycja ma na celu połączenie trasami rowerowymi dzielnic z centrum miasta – wyjaśnia Katarzyna Majsterek z Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta. – Celem inwestycji jest także zachęcenie mieszkańców do tego, żeby zostawiali samochody w centrum przesiadkowym i przesiadali się na bardziej ekologiczne środki transportu – dodaje.

W planach jest również budowa zatoki autobusowej, jezdni manewrowych, 6 miejsc postojowych dla elektrycznych samochodów osobowych wraz ze stacjami szybkiego ładowania oraz 100 zadaszonych miejsc postojowych dla rowerów z punktem ładowania rowerów elektrycznych. – Trasy rowerowe są w tym miejscu bardzo potrzebne. W końcu przyszedł na to czas i teraz realizujemy dużą inwestycję, która będzie obejmowała kilka etapów. Zakończy się dopiero pod koniec 2023 roku, ale myślę, że warto poczekać. Mieszkańcy będą mogli do tego miejsca dojechać rowerem, a potem przesiąść się na autobus czy pociąg. W skrócie – wygodnie i ekologicznie – mówi Katarzyna Majsterek.

Budowa 28,2 km infrastruktury rowerowej obejmie: budowę dróg dla rowerów o długości ok. 11,5 km, dróg dla rowerów i pieszych o łącznej długości ok. 6,2 km, pasów dla rowerów o łącznej długości ok. 1,5 km, odcinków istniejących jezdni ok. łącznej długości ok. 9,0 km (prowadzenie rowerów w ruchu ogólnym, w tym kontraruch) oraz budowę tunelu pieszo-rowerowego o łącznej długości ok. 146 m.


Wszystkie prace mają potrwać do czerwca 2023 roku. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 57 mln zł, z czego 48 mln zł pochodzi z unijnego dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego. Resztę dołoży gmina.


Wydzierżawiony teren = bezpłatny parking


Koniec z płaceniem za krótkie postoje przy Dworcu PKP. Jako, że miasto wydzierżawiło teren na inwestycję od kolei, parking jest teraz bezpłatny. – Parking przez wiele lat był parkingiem płatnym. Przyjechanie na dworzec z kimś, kogo się po prostu odwoziło na pociąg, wymagało zapłacenia za postój, nawet jeśli samochód był zaparkowany tylko na 15 minut. Wynikało to z tego, że PKP wydzierżawiło parking prywatnej firmie – wyjaśnia Katarzyna Majsterek. Na parkingu przy dworcu będzie można parkować za darmo, dopóki nie zostanie zbudowane centrum przesiadkowe. – Miasto wydzierżawiło teren od kolei, a co się z tym wiąże już nie będą pobierane opłaty za postój – dodaje.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Gmina Świerklaniec - roboty drogowe

Gmina Świerklaniec. Dobra wiadomość dla kierowców z Orzecha

Zaginęła Cynthia Borucińska

Policja z Tarnowskich Gór poszukuje zaginionej dziewczyny

Karmniki zaprojektowane przez uczniów ZSBA w Tarnowskich Górach

Tarnogórscy uczniowie będą współpracować z Castoramą

Tarnowskie Góry informacje

Podsumowanie tygodnia 25.-31.10

TEGIE Slow Day 2021

TEGIE Slow Day 2021, czyli finał Festiwalu Żywe Srebro 2021

Podsumowanie X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego: "To, co ważne. Mój głos w sprawie wartości"

Ogólnopolski konkurs w Boruszowicach. Znamy laureatów

Tarnowskie Góry 14.-20.06

Podsumowanie tygodnia 14.-20.06