Michał Sporoń odchodzi z Inicjatywy Obywatelskiej. Nie sprawdza się jako radny powiatu?

Michał Sporoń/fb
Michał Sporoń odchodzi z Inicjatywy Obywatelskiej

Michał Sporoń odszedł z Inicjatywy Obywatelskiej Powiatu Tarnogórskiego. Chociaż jest bardzo zaangażowany w życie polityczne i społeczne miasta, to według przewodniczącego Zarządu Inicjatywy Obywatelskiej Powiatu Tarnogórskiego nie sprawdza się jako radny powiatu.

Michał Sporoń poinformował wczoraj, że opuścił Inicjatywę Obywatelską Powiatu Tarnogórskiego. – Nie zostałem potraktowany w sposób, w jaki powinien zostać potraktowany radny składający miastu propozycję działania dla mieszkańców i rozwoju miasta – poinformował Michał Sporoń na swoim profilu. Przypomnijmy, że Sporoń nie zasiada w Radzie Miasta, lecz jest radnym powiatowym, który zajmuje się okręgiem Tarnowskie Góry i to, jak się okazuje, jest jednym z głównych problemów.

Zaczęło się od rankingu samorządów

Afera rozpoczęła się 29 października, kiedy Michał Sporoń, radny powiatu tarnogórskiego, opublikował na swoim facebookowym profilu wpis, w którym poruszył temat Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”. Zwrócił w nim uwagę, że  w przeciwieństwie do Lublińca, który zajął wysokie 9. miejsce  Tarnowskie Góry wypadły dosyć kiepsko  zajęły 350. pozycję.

– Sąsiedni Lubliniec na 9. miejscu w rankingu a Tarnowskie Góry na 350. miejscu. Tego nie da się przemilczeć. Jest tak dobrze, a jednak bardzo słabo. Kalety również wysoko – komentował Michał Sporoń.

Wpis wywołał dużo emocji, zareagował między innymi wiceburmistrz Tarnowskich Gór Piotr Skrabaczewski, który odpisał radnemu.

– Przeprowadź się do Lublińca, ale najpierw zdaj relację, co robiłeś jako radny powiatowy! Już mija prawie kadencja! – napisał Skrabaczewski.

Ten komentarz wywołał kolejne reakcje. Mariusz Długajczyk, przewodniczący Zarządu Inicjatywy Obywatelskiej, także zaatakował Sporonia  za jego, jak to określił,  „sprawozdania”.

– Piszę „sprawozdania”, bo równie dobrze można nazwać je sprawozdaniem z działań mieszkańca miasta. Działań bardzo chwalebnych, jednak nie są to „działania radnego Powiatu Tarnogórskiego”, za które przecież każdy radny bierze wynagrodzenie – wyjaśnia Mariusz Długajczyk.

Michał Sporoń w swoim sprawozdaniu wymienił „interwencję w sprawie remontu mostu w gminie Zbrosławicach. – Prace ruszyły i zostały skończone – pochwalił się na swoim facebookowym profilu.

Wymieniony w „sprawozdaniu” most w Zbrosławicach to interwencja „wymuszona” przez jednego z naszych wspólnych kolegów z Inicjatywy – należy oddać mu sprawiedliwość – komentuje Długajczyk.

Dodał, że według ustawy o samorządzie powiatowym, do zadań radnych nie należy zakup budek lęgowych, interweniowanie skuteczne w sprawie drzew na rynku, czy zaangażowanie w akcję TG Know HAU, która jest realizowana przez pracowników Urzędu Miasta Tarnowskie Góry.

Sporoń bez Inicjatywy?

Michał Sporoń chwalił się ponadto zaangażowaniem – wraz z posłem Tomaszem Głogowskim – w sprawę budowy centralnej spalarni śmieci, dzięki której miałoby nastąpić zamknięcie uciążliwego dla mieszkańców wysypiska w Rybnej. Metropolitalna spalarnia śmieci – przypomnijmy – nie powstanie.

– Trudno wskazać jako „działanie w ciągu dwóch ostatnich lat” zamykanie zamkniętego pięć lat temu wysypiska w Rybnej. Przy okazji: radny powiatowy powinien raczej skierować swoją energię na powiatowy obiekt w Czarnej Hucie – komentuje Długajczyk.

Specjalnie zwróciłem uwagę na moje zasługi w działalności społecznej, ponieważ uważam, że radny powinien być społecznikiem, który ma stały kontakt z mieszkańcami. Gdybyśmy wszyscy zajmowali się tylko tym, co mamy w zakresie obowiązków ten świat byłby ubogi – wyjaśnia Sporoń.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry - protest

Niedzielny protest tarnogórzan i oświadczenie burmistrza

Tarnowskie Góry ratusz

Nowe ustalenia w sprawie diet radnych. Co postanowiono?

Delegacja ze Śląska wizytuje w Nadrenii Północnej Westfalii

Delegacja woj. śląskiego w Nadrenii Północnej-Westfalii

Konferencja Silesia 2030, poseł Grzegorz Tobiszowski

Konferencja SILESIA 2030 o wyzwaniach woj. śląskiego

Tarnowskie gory gazeta maj

Podsumowanie tygodnia 17.-23.05. Co działo się w...

Tarnowskie gory info 2

Podsumowanie tygodnia 22.-28.03. Najważniejsze wydarzenia...

Tarnowskie gory info

Podsumowanie tygodnia. Najciekawsze wydarzenia ostatnich dni