Tarnowskie Góry Fantastycznie 2 - premiera opowiadań już niebawem!

Ostatnie lata przynoszą prawdziwy rozkwit literatury fantasy. Nic więc dziwnego, że nasze miasto postanowiło zostawić swój ślad w twórczości tego nurtu.

1

Ze smokami przez Krakowską

O Tolkienie i jego Śródziemiu słyszał każdy, jeśli nie z powodu książek, to przynajmniej za pośrednictwem filmów. Podobnie rzecz ma się z Lewisem czy Martinem. Nasz polski Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego podbija księgarnie na całym świecie, a gra, powstała na bazie powieści, bije rekordy popularności. Niedawno byliśmy świadkami debiutu Geralta z Rivii na platformie Netflix. Jednocześnie mało kto wie, że Tarnowskie Góry również posiadają swoje mity, legendy i tajemnicze opowieści. Nie mamy na myśli historii chłopa Rybki, ani skarbnika. Mowa o mniej znanej, prawdziwej fantastyce.

W 2019 roku w tarnogórskich księgarniach pojawiła się ciekawa pozycja "Tarnowskie Góry Fantastycznie". Tytuł może sugerować, że był to rewelacyjny przewodnik, albo zbiór ciekawostek. Nic bardziej mylnego. Tom składał się z kilkunastu opowiadań, których fabuła co prawda miała miejsce w naszym mieście, ale zdecydowanie odbiegała do typowych scen rodzajowych z ulicy Piłsudskiego czy Sienkiewicza. Poszczególne historie nie są ze sobą wzajemnie powiązane, dzieją się w różnych czasach i odmiennych okolicznościach. Łączą je jedynie pojawiające się elementy fantastyczne i oczywiście Srebrne Miasto.

- W Tarnowskich Górach dzieją się rzeczy niezwykłe. Środkiem miasta przechodzi barwny festyn Gwarków, a pewien niezbyt towarzyski mężczyzna zamienia się w kota, zostawiając swoją partnerkę w poczuciu niespełnienia - informuje tarnogórskie starostwo. - Pracownik ratusza może posiąść moc „znikania” nieodpowiadających mu osób i budynków. Kogoś innego pożre krwiożerczy chomik. Albo nastanie apokalipsa, bądź przylecą kosmici - czytamy w opisie.

Niekończąca się opowieść?

Prezentacja pierwszego tomu odbyła się podczas ubiegłorocznych Gwarków. Książkę można było zakupić na stronie internetowej madbooks.pl oraz stacjonarnie w Wiośnie (ul. Karola Miarki 7) i Bookszpanie – (ul. Krakowska 9). Już wtedy wydawcy zapowiedzieli, że nie chcą kończyć przygody z tarnogórską fantastyką. Dziś już wiemy, że drugi tom opowiadań nie tylko jest gotowy, ale już czeka na pierwszych czytelników.

18 września nastąpi premiera książki "Tarnowskie Góry Fantastycznie 2". Do współpracy nad jej stworzeniem przystąpili: Agnieszka Hałas, Michał Studniarek, Paweł Matuszek, Bernadeta Prandzioch, Grzegorz Janusz, Jakub Bielawski, Tadeusz Oszubski, Marta Kładź-Kocot, Marcin Melon, Romuald Pawlak, Michał Cetnarowski, Aleksandra Zielińska, Sławomir Nieściur, Anna Hrycyszyn. Szykuje się naprawdę dobra dawka fantastyki w przeróżnych odmianach: od mrocznych historii o smokach i utopcach po bardziej nam współczesne tematy postapokaliptycznej wizji Śląska w przyszłości.

Zrób to sam

Jeżeli ktoś sam chciałby podzielić się swoimi refleksjami, przeżyciami, czy wyobrażeniami, których kanwą staną się Tarnowskie Góry, to mamy dla niego bardzo dobrą wiadomość. Do 25 września można jeszcze przesyłać krótkie prace literackie na konkurs organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tarnowskich Górach. Zaproszeni są wszyscy mieszkańcy od 16 roku życia. Warto zaryzykować i przysłać jurorom próbkę swoich umiejętności. Kto wie, może okaże się, że mamy w sobie coś z artysty.

fot. Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Narodowe Czytanie 2022 w Miasteczku Śląskim

Romantycy i Świtezianki w Miasteczku Śląskim

Kamilianie i Szkoła Muzyczna łączą siły

Kamiliańska Orkiestra Dęta zaprasza młodych muzyków

Wystawa Ubierało nas Tarmilo

Tarnogórska wystawa "Ubierało nas Tarmilo" już gotowa

Tarnowskie Góry 2022 02 01 T104258 060

Luty w Tarnogórskim Centrum Kultury 2022

Tarnowskie Góry. Piotr Trojan

Tarnogórzanin nominowany do prestiżowej nagrody filmowej

Tarnowskie Góry w czasach dawnych Słowian 2021

Muzyka i ogień - Tarnowskie Góry w czasach dawnych Słowian

Muzeum w Tarnowskich Górach

Muzeum w Tarnowskich Górach wyróżnione