Mieszkańcy Świerklańca protestują na DK 78. Walczą o sygnalizację świetlną

Mieszkańcy Świerklańca protestują na drodze DK 78. Walczą o sygnalizację świetlną na przejściu dla pieszych na skrzyżowaniu z ul. Tarnogórską i w miejscu skrzyżowań z ul. Wiosenną i ul. Stabińskiego oraz ul. Damrota i ul. Miarki. Niedawno doszło tam do tragedii. Na pasach zginął 13 letni chłopiec.

Już 13 lat mieszkańcy Świerklańca walczą o sygnalizację świetlną na ruchliwej DK 78, a dokładniej na skrzyżowaniach ulic Tarnogórskiej i w miejscu skrzyżowań z ul. Wiosenną i ul. Stabińskiego oraz ul. Damrota i ul. Miarki.

- Przejścia dla pieszych w rejonie ul. Wiosennej/Stabińskiego czy też ul. Damrota/Miarki stanowią jedyną drogę dla mieszkańców do centrum miejscowości, do szkoły, przedszkola,sklepów, kościoła, poczty oraz parku - argumentują organizatorzy protestu. - W okresie od wiosny do późnej jesieni, a szczególnie w czasie weekendowym występuje wzmożony ruch pieszy oraz rowerowy lokalnej społeczności, jak również turystów udających się do świerklanieckiego parku i pobliskiego dyskontu Biedronka. Biorąc pod uwagę, iż od strony ulicy Wiosennej w Świerklańcu nie ma chodnika, piesi nie mogą swobodnie przemieszczać się do centrum Gminy bezpiecznym przejściem w ciągu drogi krajowej - dodają.

Miarka się przebrała

Mieszkańcy stracili już swoją cierpliwość dokładnie dwa tygodnie temu, kiedy wieczorem na pasach ulicy Tarnogórskiej potrącono 13-letniego rowerzystę. Chłopak nie przeżył konfrontacji z samochodem.

- To kolejny wypadek, a więcej już nigdy nie powinno być. Ilu się udało ujść z życiem? Tego nie wiemy - komentują organizatorzy protestu. - W trosce o zdrowie i życie mieszkańców, a szczególnie dzieci i młodzieży uczęszczającej do szkoły czy przedszkoli, aby uniknąć kolejnych tragicznych zdarzeń i nieszczęść, apelujemy o podjęcie działań mających na celu jak najszybsze rozpoczęcie budowy sygnalizacji świetlnych w powyższych lokalizacjach - dodają.

Podczas protestu mieszkańcy Świerklańca uczcili pamięć chłopca minutą ciszy.

fot. Katarzyna Michoń

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry budżet partycypacyjny 2023

Startuje budżet partycypacyjny na 2023 rok

Literalnie.fun - jak zagrać

Gra tarnogórskich uczniów podbija Internet!

Tarnowskie Góry 30.01.2022

Podsumowanie tygodnia 24-30.01.2022

Tarnowskie Góry szpital

Informacja dla pacjentów WSP. Placówka ogłasza dzień wolny

Tarnowskie Góry, ruch rowerowy

Tarnowskie Góry bardziej rowerowe? Radni piszą do burmistrza

Tarnowskie Góry, hałda popłuczkowa

Fotopułapki na hałdzie popłuczkowej? Propozycje tarnogórzan

Rondo im. SMZT

Pomysły dotyczące nowego ronda w Tarnowskich Górach