Młodzież z Radzionkowa dla Ukrainy. Zaglądamy do punktu pomocy przy Technikum nr 13

W Radzionkowie nowi mieszkańcy mogą poprosić o wsparcie w jednej ze szkół. Chętnych nie brakuje, wolontariuszy również.

Punkt pomocy w Radzionkowie

Od 14 marca w Technikum nr 13 (ul. Zofii Nałkowskiej 2) zorganizowano miejsce, gdzie po pomoc mogą zgłosić się potrzebujący Ukraińcy.

- Punkt działa bardzo prężnie, co potwierdza fakt, że codziennie odwiedza go regularnie od kilkunastu do ponad dwudziestu osób potrzebujących. Mieszkańcy Radzionkowa i okolic przynoszą niezbędne produkty dla sąsiadów z Ukrainy. Wsparcie oferują zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, nawet z Niemiec - opowiadają przedstawiciele szkoły.

Punkt działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 16:00 do 18:00. Aktualnie jest zamknięty z powodu przerwy świątecznej, ale będzie można z niego skorzystać ponownie już od środy, 20 kwietnia.

Punkt pomocy Ukraińcom w Radzionkowie
Technikum nr 13 w Radzionkowie

Nastolatkowie w akcji

W pomoc przy organizacji miejsca zbiórki aktywnie włączyła się szkolna społeczności - nauczyciele oraz uczniowie.

- Ludzie związani ze szkołą twierdzą, że pomaganie uzależnia, dlatego gdy radni i aktywiści Radzionkowa wyszli z inicjatywą, by zorganizować punkt pomocy w szkole, nie wahali się ani chwili. Każdy pomagał, jak mógł. Technicy eksploatacji portów i terminali uznali, że wykorzystają swoje umiejętności i przygotują miejsce od strony organizacyjnej i logistycznej, zajmą się też obsługą. Udostępnili też znajdujące się na wyposażeniu ich pracowni kontenery. Również elektrycy nie chcieli być gorsi i zajęli się transportem oraz segregacją darów. To motywuje do działania całą szkołę - opowiadają przedstawiciele technikum.
Technikum nr 13 w Radzionkowie
Technikum nr 13 w Radzionkowie

W punkcie dyżurują uczniowie oraz ich opiekunowie. Jak stwierdza koordynatorka akcji, pani Karina Brzytwa, chętnych do pomocy nie brakuje.

- To jest niesłychane, jak wspaniałych i wrażliwych mamy uczniów – mówi. - Wiedziałam, że można liczyć na nauczycieli, ale zaangażowanie uczniów przeszło moje najśmielsze oczekiwania – dodaje.

Dużym wsparciem są także darczyńcy, dzięki którym nie brakuje potrzebnych artykułów.

Przypomnijmy, że podobny punkt znajduje się także w siedzibie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku (ul. św. Wojciecha 118). Więcej o nim w poniższym artykule.

Radzionków Ukraina

Może Cię zainteresować:

W Radzionkowie powstał punkt pomocy dla osób z Ukrainy. Gdzie go znajdziemy?

Autor: Urszula Gołkowska

24/03/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon