"Moja droga do wolności". W tym roku ukaże się pamiętnik Bronisława Hagera

Niedawno została podpisana umowa licencyjna związana z planami wydania niepublikowanych wspomnień znanego tarnogórzanina. Jego stare zapiski znaleziono w piwnicy...

Nasz Samorząd
Tarnowskie Góry hager pamiętnik

"Moja droga do wolności. Wspomnienia z młodych lat"

Taki napis widnieje na starym pamiętniku, który przypadkowo został odkryty w piwnicy domu państwa Hagerów. Zeszyt znalazł ich prawnuk Stanisław Torbus.

- W starym kufrze wypełnionym dokumentami odnalazł zeszyt, w którym Bronisław Hager spisał swoje wspomnienia m.in. z czasów I wojny światowej, powstań śląskich i plebiscytów. Dzięki zapiskom można poznać go jako człowieka z krwi i kości, popełniającego błędy młodości, ze słabościami i dylematami moralnymi, a jednocześnie całkowicie pochłoniętego ideą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przyłączenia do niej Śląska - podaje Stowarzyszenie Nasz Samorząd.

24 stycznia odbyło się spotkanie Beaty Kiszel, dyrektor Muzeum w Tarnowskich Górach, Elżbiety Dębowskiej, dyrektor Muzeum Miejskiego w Zabrzu oraz Stanisława Torbusa, pełnomocnika spadkobierców Bronisława Hagera. Podpisano umowę licencyjną na wydanie pamiętnika. Publikacja "Moja droga do wolności" ma ukazać się jeszcze w tym roku.

- Pamiętnik jest napisany lekkim piórem, w ciekawy i często humorystyczny sposób, dzięki czemu wspomnienia czyta się jak wciągającą powieść. Jego styl porównano do stylu Jaroslava Haška, autora legendarnego Wojaka Szwejka. Czy tak jest faktycznie? Wkrótce każdy będzie mógł o tym przekonać się sam - dodaje Nasz Samorząd.
Tarnowskie Góry miejskie opowieści

Może Cię zainteresować:

Do księgarni zawita czytelnicza nowość. Przygotujcie się na "Tarnowskie Góry. Miejskie Opowieści"

Autor: Urszula Gołkowska

25/08/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon