Szpital tymczasowy w Pyrzowicach będzie w końcu otwarty. Premier Morawiecki to zapowiedział

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki pojawił się dzisiaj, 24 marca 2021 r. w zbudowanym, ale wciąż niedziałającym, szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach. Zapowiedział, że szpital na lotnisku zostanie w końcu otwarty.

Morawiecki pyrzowice

"Za parę dni otworzymy w Pyrzowicach kolejny szpital tymczasowy"

Ostatni raz Morawicki przyjechał do Tarnowskich Gór 8 marca 2021 r. Gościł wtedy w firmie Chemet S.A. Nie minęło dużo czasu, a premier znów zjawił się w naszym powiecie. Tym razem celem jego przyjazdu okazały się Pyrzowice. Przypomnijmy, że w listopadzie 2020 r. powstał tam szpital tymczasowy, jednak do tej pory nie przyjmowano w nim pacjentów. Według zapowiedzi premiera, ma się to wkrótce zmienić.

- Za parę dni tutaj, w Pyrzowicach na Górnym Śląsku, otwieramy kolejny szpital tymczasowy. Mamy już takich szpitali tymczasowych 27. Te szpitale służą temu, żeby służba zdrowia cały czas była wydolna. Można się zastanowić, można zadać takie trudne pytanie: "Co byłoby, gdybyśmy nie tworzyli tych szpitali rezerwowych?" - oświadczał dzisiaj Mateusz Morawiecki.

- Ten najtrudniejszy czas jest teraz przed nami, dlatego rzuciliśmy wszystkie rezerwy, wszystkie możliwe zdolności organizacyjne po to, żeby otwierać szpitale tymczasowe. 3, 4 miesiące temu byli tacy przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, którzy mówili: "Po co wam te szpitale? Stoją puste". Ja bym chciał, Szanowni Państwo, żeby one dalej stały puste. Ta nasza decyzja okazała się jak najbardziej trafiona. Trzeba było w sposób sprawny utworzyć zupełnie nowe jednostki szpitalne w każdym województwie. Służą one dzisiaj ratowaniu życia, ratowaniu zdrowia - dodawał.

Premier podkreślał, że obecnie 75% tak zwanych łóżek covidowych jest już zajętych. Dziękował także służbom medycznym: lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom, laborantom, diagnostom, za ich codzienną pracę.

Przypomnijmy, że w woj. śląskim działa na razie tylko jeden szpital tymczasowy, ulokowany w Katowicach, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Teoretycznie ma 500 łóżek dla pacjentów, jednak już teraz, gdy jest tam ok. 300 pacjentów, brakuje pielęgniarek, ratowników medycznych, opiekunów pacjentów i salowych.

Dramatyczna relacja pacjenta szpitala tymczasowego w MCK w Katowicach

Prezes Rady Ministrów stwierdził także, że uważa zamieszanie wokół szczepionki AstraZeneca za zbędne. Zapowiedział także, że w ciągu czterech tygodni w naszym kraju pojawi się kolejny transport produktów tego przedsiębiorstwa. Do Polski trafi siedem milionów szczepionek. Morawiecki odwołał się także do zapowiedzi wprowadzenia nowych, bardziej rygorystycznych ograniczeń epidemiologicznych.

- Musimy zdusić trzecią falę, dlatego będziemy wdrażać kolejne obostrzenia, kolejne rygory, które będą obowiązywały przez dwa tygodnie, tydzień przed świętami i tydzień po świętach - tłumaczył.

fot. Kancelaria Premiera. Na zdjęciu: premier Morawiecki w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry. Nowy sprzęt dla OSP

Nowy sprzęt dla tarnogórskich OSP. Co dostali druhowie?

Tarnowskie Góry wydarzenia

Podsumowanie tygodnia 15-21.11. Informacje z Tarnowskich Gór

Prace w ramach odbudowy linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry - Zawiercie

Utrudnienia drogowe w Miasteczku Śląskim

Miasteczko Śląskie - parking

Miasteczko Śląskie. Zamiast pasów - miejsca parkingowe

Tarnowskie Góry. Śrybne Gwarki 2021

Śrybne Gwarki 2021. Najlepsi tarnogórscy przedsiębiorcy

Tarnowskie Góry, Kurna Chata, zapadlisko

Radna proponuje zmianę w uchwale o zabytkach

Palac kalety

Kaletański pałac ma nowego właściciela