Muzeum w Tarnowskich Górach z Nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne roku

Muzeum w Tarnowskich Górach zostało wyróżnione spośród innych górnośląskich placówek. Wszystko to dzięki... porcelanie.

"Miasto z porcelany"

Od września 2018 roku do marca 2019 roku w siedzibie Muzeum mogliśmy oglądać wystawę poświęconą Rudolphowi von Carnallowi, a raczej jednej z jego najcenniejszych pamiątek związanych z Tarnowskimi Górami. Na wystawie tymczasowej zagościł porcelanowy serwis, składający się z: 12 filiżanek, dzbanka na herbatę, mlecznika oraz misy. Na przedmiotach uwieczniono miniatury naszego miasta. Znajdziemy na nich między innymi urząd i szkołę górniczą, okoliczne kopalnie rud ołowiu oraz cynku, związane z nimi zakłady przeróbcze.

- Wizerunki te miały przypominać Carnallowi miejsca i osoby, z którymi był zawodowo związany. Dziś przypominają wszystkim o przodującej roli Tarnowskich Gór w procesie industrializacji regionu - tłumaczą pracownicy Muzeum.

Wystawa uświetniła obchody 60-lecia Muzeum w Tarnowskich Górach. Eksponaty zostały wypożyczone z Deutsches Bergbau - Museum Bochum (Muzeum w Bochum).

- To, że porcelanowy zabytek, a ściślej: umieszczone na nim malunki, w ogóle powstał, zawdzięczamy działalności jednego z najwybitniejszych inżynierów i urzędników górniczych Śląska i Niemiec w połowie XIX stulecia – Rudolpha von Carnalla. Otrzymał on serwis w roku opuszczenia miasta (1844), po prawie dwóch dekadach pracy w urzędzie górniczym i szkole górniczej w Tarnowskich Górach - czytamy w publikacji dr. Sebastiana Rosenbauma dotyczącej serwisu.

Tarnowskie Góry nagrodzone

Wczoraj, 22 kwietnia do Muzeum dotarł dyplom, potwierdzający niedawny sukces placówki. Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku 2019 otrzymały:

  • Muzeum Historii Katowic za wystawę Z fabryki na salony! Wystawa porcelany „Giesche”, „Czuday”, „Huta Franciszka”
  • Muzeum w Tarnowskich Górach za wystawę Miasto z porcelany. Widoki Tarnowskich Gór na Serwisie Carnalla
  • Muzeum Górnośląskie w Bytomiu za wystawę Zwierzęta przeklęte. Wilk

fot. UM Tarnowskie Góry

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon