Na święconkę w kieckach i jeleniokach. W Radzionkowie taki widok to nie rzadkość [GALERIA]

Zwyczaj błogosławieństwa pokarmów wielkanocnych jest znany i praktykowany w całej Polsce. W jednym z miast powiatu tarnogórskiego mieszkańcy obchodzą go w szczególny sposób. Jest to nie tylko wyraz ich religijności, ale także przywiązania do regionu i jego tradycji.

Święconka w Radzionkowie

W Wielką Sobotę od prawie dziesięciu lat mieszkańcy przychodzą do swojego kościoła w śląskich strojach regionalnych. W parafii pw. św. Wojciecha można zobaczyć kolorowe galandy, szlajfki, kiecki i zopaski. Nie brakuje też brucleków, koszul i jelenioków. Ubrania wyciągają z szaf młodsi oraz starsi. W wydarzeniu biorą też udział górnicy w mundurach.

W tym roku, 19 kwietnia, chętnych do kontynuowania tradycji nie brakowało. Zebrali się o 12:00 w kościele parafialnym na błogosławieństwie pokarmów. Wśród wiernych znaleźli się także członkowie Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk".

- Cieszę się, że jest nas dzisiaj tak wielu w Jubileuszowym Kościele Świętego Wojciecha, że tak wiele osób przyszło na to spotkanie w strojach regionalnych. (...) To dowód na to, że darzymy szacunkiem tradycję, nasze kulturowe korzenie oraz zwyczaje Praojców. (...) To bardzo wiele znaczy, że zależy nam, by pielęgnować wartości, które stanowią o naszej tożsamości. (...) Piękno, które wyraża się w tych wyjątkowych strojach, nie jest przypadkowe, bo jest obrazem piękna, które nosimy w naszych sercach. (...) Dziękuję wam, że mieliście potrzebę być tutaj w takim właśnie obrazie dobra i piękna - mówił na zakończenie ks. kan. Damian Wojtyczka.

Wielkanoc po śląsku

Na Wielkiej Sobocie się nie zakończyło. Wiernych w strojach regionalnych można było zobaczyć także podczas uroczystej sumy w Niedzielę Wielkanocną, 20 kwietnia.

Święconka 100 lat temu

Błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych nie jest nowym zwyczajem. Kościół Katolicki praktykuje go już od wieków. Znano go także na Górnym Śląsku.

- W Wielką Sobotę następowało oczywiście święcenie potraw. Są rzeczy, które powinny się znaleźć w koszyczku: baranek z ciasta, ewentualnie z masła, pieczywo, sól, pieprz, jajka i wędliny – pęto kiełbasy czy szynki, chrzan - tłumaczy Elwira Ecler, nauczycielka dziedzictwa kulturowego i znawczyni regionalnych tradycji.

Produkty przynoszone w koszyczku do kościoła mają swoje znaczenie. Pieczywo pakuje się na pamiątkę rozmnożenia chleba oraz śniadania, które Jezus przygotował uczniom nad Jeziorem Galilejskim po swoim zmartwychwstaniu. Mięso i wędliny symbolizują Baranka paschalnego oraz Ostatnią Wieczerzę. Sól ma chronić od zepsucia grzechem. Natomiast pisanki to znak nowego życia i radości ze zmartwychwstania.

Wielkanoc Śląsk zwyczaje

Może Cię zainteresować:

Święta wielkanocne na dawnym Śląsku. Poznaj stare tradycje, zwyczaje i potrawy

Autor: Urszula Ważna

18/04/2022

Barbórka w Radzionkowie 2024

Może Cię zainteresować:

Tak wyglądała Barbórka w Radzionkowie. Zaczęło się od porannej pobudki [WIDEO]

Autor: Urszula Ważna

05/12/2024

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon
Reklama