Najlepsze szkoły w Tarnowskich Górach. Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2020

Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek

Znamy wyniki XXII Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020! W prestiżowym zestawieniu tworzonym przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”znalazło się aż 7 tarnogórskich szkół! Oto zwycięzcy!

Nauczyc

Lista ta tworzona jest od 2000 roku z myślą o przyszłych uczniach szkół średnich, którzy kończąc podstawówkę muszą podjąć niezwykle ważną decyzję dotyczącą ich przyszłości i dalszej ścieżki kształcenia. To skarbnica wiedzy i swoisty przewodnik po najlepszych szkołach, który ma pomóc w dokonaniu właściwego wyboru.

Wyniki publikowane są co roku w styczniu. Stało się tak i tym razem. Na początku miesiąca w Sieci pojawił się Ranking Liceów Ogólnokształcących 2020 i Ranking Techników 2020 oraz trzy ogólnopolskie rankingi dodatkowe: Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących 2020, Ranking Maturalny Techników 2020 oraz Ranking Szkół Olimpijskich 2020. Kapituła oceniła 2085 liceów ogólnokształcących i 1728 techników, a następnie stworzyła listę 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników.

Bezapelacyjnie, najlepszymi szkołami średnimi w naszym mieście są: II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica oraz Technikum nr 1 przy Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych.

Wśród liceów triumfuje II LO!

W ogólnopolskim zestawieniu liceów ogólnokształcących 2020 znalazły się trzy tarnogórskie szkoły. Zgodnie z postanowieniem Kapituły, licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Zdecydowanie najlepiej wypadło II LO im. Stanisława Staszica, które uplasowało się na 115. miejscu. Gorzej poradziły sobie pozostałe dwie szkoły -XI LO z Oddz. Integracyjnymi zajęło 605. miejsce, z kolei I LO im. Stefanii Sempołowskiej było 694.

Jury przeanalizowało także statystyki egzaminu dojrzałości, tworząc ranking maturalny liceów. W tym zestawieniu znalazło się jedynie jedna szkoła z naszego miasta. To II LO im. Stanisława Staszica, zajmujące 121. miejsce. Na koniec licealnej arytmetyki warto podkreślić, że w rankingu województwa śląskiego II LO im. Stanisława Staszica wypadło bardzo dobrze. Choć nie znalazło się w pierwszej dziesiątce, to zajęło chlubną,12. lokatę.

Technika idą łeb w łeb!

Z kolei w zestawieniu techników Tarnowskie Góry reprezentują aż cztery szkoły. To Technikum nr 1 przy Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych, który uplasowało się na 118. pozycji, Technikum nr 7 (ZSA-P) zajęło 142. miejsce, Technikum nr 9 było 162., a Technikum nr 6 (ZSG-H) – 336. Z kolei w rankingu maturalnym techników sytuacja wygląda nieco inaczej, lecz nieznacznie, bo pierwsza trojka nie zmieniła się. Prym wiedzie tu ponownie Technikum nr 1 (ZSCh-M), które okazało się bezkonkurencyjne. Natomiast srebrny medal należy do Technikum nr 7 (ZSA-P), które zajęło 123. lokatę, a brąz i 131. miejsce przypadłoTechnikum nr 9. Poza podium znalazło się Technikum nr 4 (ZSTiO), zajmujące 150. miejsce.

Olimpijczyków jak na lekarstwo?

Na koniec warto pochylić się nad rankingiem szkół olimpijskich. W tym zaszczytnym gronie znalazła się zaledwie jedna tarnogórska szkoła. To II LO im. Stanisława Staszica, które zajęło 110. miejsce. W jaki sposób wybrano najlepsze szkoły? Jak podają „Perspektywy”, w rankingu uwzględniono wyniki 55 ogólnopolskich olimpiad zwalniających z egzaminu maturalnego, części pisemnej egzaminu zawodowego lub były finansowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2018/2019.

Wszystkim szkołom, które znalazły się w rankingu gratulujemy!

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Nowy system rejestracji w Wydziale Komunikacji

Zmiany w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego

Ranking Perspektywy 2022

Najlepsze licea i technika powiatu tarnogórskiego

Memento Tarnowskie Góry

Finał projektu Memento Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry, odśnieżanie dróg

Akcja Zima w Tarnowskich Górach. Kto odpowiada za stan dróg?

Tarnowskie Góry podczas Europejskiego Forum Przyszłości

Tarnowskie Góry "Samorządem Przyszłości"

Tarnowskie Góry - licznik przy Kurnej Chacie

Zapadlisko przy ul. Królika doczekało się własnego licznika

Mamed Ch. oskarżony, Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach

Mamed Ch. oskarżony. Akta w tarnogórskim sądzie