Nakło Śląskie żegna Kayę Mirecką-Ploss - projektantkę, pisarkę, działaczkę społeczną

W tym roku gmina Świerklaniec przeżyła stratę, jaką była śmierć jednej z najbardziej znanych osób pochodzących z tego miejsca. Choć dużą część życia spędziła w Ameryce, pochodząca z Nakła Śląskiego społeczniczka nigdy nie zapomniała o swoich śląskich korzeniach.

Urząd Gminy Świerklaniec
Zmarła kaya mirecka ploss

Wspominamy Kayę Mirecką-Ploss

1 listopada to szczególna data. Odwiedzamy groby naszych najbliższych, a także pamiętamy o osobach, których bezpośrednio nie znaliśmy, ale wpłynęły na los naszej dzielnicy, miasta czy regionu. Nakło Śląskie w tym roku pożegnało swoją znaną patronkę.

W lipcu odeszła Kaya Mirecka-Ploss. Urodziła się w 1924 roku. Mieszkała w Piekarach Śląskich, a później także w Nakle Śląskim. W latach 60. wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Pracowała jako projektantka mody i pisarka. Aktywnie włączała się w działania prospołeczne.

- Dzięki Jej działalności charytatywnej uczniowie nakielskiej szkoły mieli możliwość wyjazdów do Stanów Zjednoczonych. To za sprawą Fundacji "Dzieci Śląska" im. Kai Mireckiej-Ploss - wspominają pracownicy Urzędu Gminy Świerklaniec. - Wolą Kai Mireckiej było to, aby spoczęła w swoim ukochanym Nakle Śląskim - dodają.

Za oceanem promowała także kulturę polską. Jej praca została nagrodzona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Uśmiechu. W Nakle Śląskim znajduje się za to szkoła podstawowa im. Kai Mireckiej-Ploss.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon