Narodowe Czytanie 2023. Tarnowskie Góry włączą się w ogólnopolską akcję

Przed nami kolejna edycja inicjatywy, w ramach której cała Polska przypomina sobie jedną z lektur ważnych dla naszej literatury. Srebrne Miasto pojawi się na mapie miejsc biorących udział w przedsięwzięciu. Co takiego zorganizują Tarnowskie Góry?

Narodowe Czytanie
Narodowe czytanie tarnowskie góry 2023

Cała Polska czyta Orzeszkową

Na początku września odbędzie się dwunasta odsłona akcji. Przedsięwzięcie rozpoczęło się w 2012 roku. Wtedy cały kraj po raz kolejny odkrywał "Pana Tadeusza". Od tego czasu co roku coraz więcej miast, szkół i instytucji kultury, także za granicą, przyłącza się do wspólnej inicjatywy. W ramach akcji czytano między innymi "Lalkę", "Quo vadis", "Wesele", czy "Przedwiośnie". W zeszłym roku tematem przewodnim były "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

Na czym polega Narodowe Czytanie? W pierwszy weekend września w różnych miastach Polski publicznie czytane są fragmenty wybranych dzieł. Wydarzeniu towarzyszą także inne atrakcje: spotkania z artystami, spektakle oraz konkursy. W tym roku bohaterką Narodowego Czytania została Eliza Orzeszkowa. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na jej powieść "Nad Niemnem".

Tarnowskie Góry też czytają

Swój udział w przedsięwzięciu zgłosiła Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Lubosza. Narodowe Czytanie w tarnogórskiej odsłonie odbędzie się 2 września w ogrodzie placówki (wejście od ulicy Nowaka). Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00. W programie przewidziano:

  • czytanie fragmentów "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, w roli lektorów wystąpią m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta
  • interpretację fragmentów utworu w wykonaniu amatorskiej grupy teatralnej Korek pod kierunkiem Bożeny Leksy
  • koncert zespołu Mariusz Nastula Trio
Narodowe Czytanie 2022 w Miasteczku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Romantycy i Świtezianki w Miasteczku Śląskim. Tak uczniowie świętowali Narodowe Czytanie

Autor: Urszula Gołkowska

20/09/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon