Nastrojowe wieczory na Gliwickiej. Za nami tegoroczny festiwal "Kultura w Taharze"

Stowarzyszenie Gliwicka 66 po raz trzeci zaprosiło nas do wspólnego poznania żydowskich wątków w tarnogórskiej historii. Na gości czekały także artystyczne doznania.

"Kultura w Taharze" 2022

Kolejny raz cmentarz żydowski, jaki znajdziemy przy ulicy Gliwickiej w Tarnowskich Górach, ożył. Na co dzień miejsce to otacza aura melancholii, ale członkowie stowarzyszenia, którzy opiekują się zabytkiem, starają się odsłonić piękno starych historii przed gośćmi.

Tak było w ostatnią środę i czwartek, 31 sierpnia i 1 września. W domu przedpogrzebowym odbyła się tegoroczna edycja "Kultury w Taharze". Zainteresowani mogli nie tylko zwiedzić żydowski cmentarz. Czekały na nich także: otwarcie wystawy fotografii "Dom życia" czy spotkanie z Patrycją Dołowy, autorką książki "Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci". Tarnogórzanie uczestniczyli również w wyjątkowym spacerze z oprowadzaniem. O żydowskich śladach w naszym mieście opowiadali Anna Gołkowska-Dymarczyk i Marek Panuś. Na zakończenie odbył się koncert zespołu Duo Vitare.

Pozostaje nam poczekać rok na kolejną edycję festiwalu... albo wybrać się na cotygodniowe Środy na Gliwickiej.

- Będzie można zwiedzić cmentarz żydowski w Tarnowskich Górach i posłuchać naszych opowieści o tym magicznym miejscu. Inicjatywa podjęta w ostatnim roku spotkała się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem, co zmotywowało nas do kontynuacji działań - opowiadają organizatorzy.

Cmentarz można zwiedzać w każdą środę w godzinach: 17:00-19:00. Akcja trwa od czerwca do końca września.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon