Nasz Samorząd pisze do burmistrza. Chcą większej ilości miejsc w żłobkach

Organizacja Nasz Samorząd wystąpiła do władz miasta z apelem o wsparcie dla rodziców najmłodszych mieszkańców Tarnowskich Gór. Czy żłobki przyjmą więcej podopiecznych?

Zlobki tarnowskie gory

Wsparcie dla instytucji publicznych

Pandemia koronawirusa przysporzyła naszemu społeczeństwu wielu problemów. W okresie wiosennego lockdownu, kiedy palcówki edukacyjne pozostawały zamknięte, okazało się, jak ważną pełnią one rolę dla sprawnego funkcjonowania całej społeczności. O ile uczeń może jeszcze zostać w domu sam, o tyle przedszkolak powinien mieć zapewnioną opiekę. Nie mówiąc już o młodszych dzieciach. Wielu rodziców wie, że nieocenioną pomocą są dziadkowie, ale dzisiaj wielu z nich pracuje lub po prostu mieszka daleko od swojego wnuka. Przypomnijmy, że aktualnie w Tarnowskich Górach funkcjonują tylko trzy oddziały żłobka publicznego:

  • przy ulicy Bema (Centrum)
  • przy ulicy Wyszyńskiego (Stare Tarnowice)
  • przy ulicy Strzybnickiej (Strzybnica)

Co zatem w sytuacji, kiedy maluch nie dostanie się do przedszkola?

Organizacja Nasz Samorząd postanowiła pomóc tarnogórskim rodzicom. Członkowie zdecydowali się na wystosowanie interpelacji do burmistrza Arkadiusza Czecha. Zawarli w niej prośbę o zwiększenie dotacji dla żłobków prywatnych lub umożliwienie korzystania z opieki w placówkach państwowych dla nowych maluchów.

- Jedynym rozwiązaniem pozostaje w tej sytuacji opieka świadczona przez zewnętrzne instytucje. Niestety coraz częściej są to prywatne żłobki i kluby malucha w których opłaty sięgają miesięcznie 1000 zł - oświadczają inicjatorzy wniosku. - W tym miejscu to właśnie urzędy gmin aktywnie włączają się w dofinansowanie opieki żłobkowej nad najmłodszymi mieszkańcami. Jak zatem wygląda dofinansowanie w naszym mieście? Jakie kwoty są zagwarantowane na opiekę dla najmłodszych dzieci od 0-3 lat? Trzeba przyznać, że wygląda to kiepsko - stwierdzają.

W imieniu organizacji, interpelację złożył radny Marek Porada. Jak tłumaczą pomysłodawcy, takie działania lokalnego samorządu przysłużą się nie tylko samym zainteresowanym, ale także całemu miastu.

- Tarnowskie Góry stają się coraz częstszym celem osiedlania się ludzi, przeprowadzających się tutaj z innych miast aglomeracji śląskiej, a tym samym płacącym tutaj podatki i przyczyniających się do zwiększenia dochodów budżetowych - czytamy w dokumencie. - Należy zachować, a nawet wzmocnić ten trend - dodają autorzy dokumentu.

Autorzy interpelacji podkreślają, że są otwarci na dyskusję i chętnie zaznajomią się z refleksjami tarnogórzan. Zainteresowani znajdą treść całego dokumentu TUTAJ.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry, Strzybnica

Radni interpelują w sprawie starego cmentarza ewangelickiego

Ruch drogowy repty slaskie

Repty Śląskie: radna chce zmian w ruchu drogowym

Strefa inwestycyjna tarnowskie gory

W Tarnowskich Górach pojawią się nowe firmy....

Tarnowskie gory na podium

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego....

Podsumowanie tygodnia tg

Emocjonujący tydzień w Tarnowskich Górach:...

Ulica imienia wosp

Ulica imienia WOŚP? Ponad 1700 tarnogórzan jest...

Koronawirus antycovidowcy

Covidowych historii ciąg dalszy. Burmistrz...