Nasz Samorząd zabiega o dofinansowanie dla rodziców, których dzieci korzystają ze żłobków

Tarnogórska organizacja zaprasza do poparcia Obywatelskiej Inicjatywy Ludowej. Chcą, by miasto wspomogło finansowo tarnogórzan zapisujących maluchy do prywatnych żłobków.

Nasz Samorząd Tarnowskie Góry

Zbiórka podpisów ruszyła

Nasz Samorząd będzie walczył o dofinansowanie miejsc w żłobkach prywatnych. Jak tłumaczą pomysłodawcy przedsięwzięcia, miejsc w placówce powszechnej jest tylko 145, a dzieci w naszym mieście urodziło się w samym 2018 roku 594.

- Kto próbował zapisać dziecko do żłobka publicznego, wie, jakie to trudne zadanie. W dniu naboru kolejki rodziców chętnych do umieszczenia w nim swojej pociechy ustawiają się tuż przed wschodem słońca. Trudno się dziwić. W miejskim żłobku koszt pobytu dziecka wynosi 460 zł, a w prywatnym około 1000 zł - podkreślają twórcy petycji. - Co więc ma zrobić rodzic, którego nie stać na dodatkowe 1000 zł? Jeśli nie ma babci czy dziadka, który może się zajmować dzieckiem, to pozostaje mu rezygnacja z pracy i czekanie, aż dziecko dorośnie do przedszkola. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że Państwo zrzuciło opiekę nad dziećmi do lat trzech całkowicie na samorządy gminne i to od gminy zależy, jak problem zostanie rozwiązany - dodają.

Tarnogórska organizacja postanowiła złożyć pismo adresowane do Rady Miejskiej. Proponuje w niej przekazanie kwoty 500 tysięcy złotych na dofinansowanie prywatnych miejsc w żłobkach. Ma to na celu obniżenie opłat i umożliwienie mieszkańcom zapisania dzieci do lokalnych placówek. Dzięki temu rodzice, a zwłaszcza mamy, mogliby powrócić do pracy zawodowej.

- Wzorowaliśmy się na sąsiednich Gliwicach, gdzie co roku organizowany jest konkurs na dofinansowanie dla prywatnych przedszkoli na łączną kwotę 2,5 mln zł. Kto złoży lepszą ofertę, ten dostaje wyższe dofinansowanie. Warunkiem koniecznym jest fakt, aby przekazana przez miasto kwota bezpośrednio przełożyła się na obniżenie czesnego przez żłobek - tłumaczą członkowie Naszego Samorządu.

Wszyscy zainteresowani petycją mogą złożyć pod nią swój podpis w następujących lokalizacjach:

  • Przedszkole i Żłobek EGO (ul. Szwedzka 2)
  • Twórcza Chatka (ul. Morcinka 26)
  • Klub Malucha Leśny Domek (ul. Morcinka 3)
  • Nasze Brzdące klubik malucha (ul. Opatowicka 110)

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon