Nasze miasto będzie bardziej „eko”

Tarnowskie Góry idą na wojnę z plastikiem. Z magistratu oraz podległych mu jednostek niebawem znikną opakowania i przedmioty jednorazowego użytku, które zostały wykonane z tworzyw sztucznych. Ich użycie będzie też ograniczane podczas miejskich imprez. Zarządzenie w tej sprawie wydał Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

Cutlery 4118132 640
- To pierwszy i nie jedyny zaplanowany przez nas krok zmierzający do ograniczenia użytkowania na terenie naszego miasta tworzyw sztucznych, które są jedną z najgroźniejszych plag naszych czasów – przyznaje burmistrz.
Akcja ta ma na celu ochronę środowiska naturalnego i eliminację z użytku jednorazowych talerzy, sztućców, kubków, słomek i pojemników na żywność wykonanych z tworzyw sztucznych, czyli długo rozkładających się śmieci. Zostaną one zastąpione wielorazowymi odpowiednikami, bądź produktami ulegającymi biodegradacji. Co więcej, ograniczony zostanie zakup wody butelkowanej, a plastik ustąpi miejsca szkłu. Urzędnicy zrezygnują też z używania plastikowych toreb, siatek i reklamówek. Konsekwencje wprowadzenia nowego zarządzenia odczuje też biuro promocji miasta, ponieważ materiały promocyjne muszą od tej pory być wykonywane z tworzyw pochodzących lub podlegających recyklingu. Rewolucja ta będzie realizowana stopniowo. Przypomnijmy, że niektóre proekologiczne zasady udało się już z powodzeniem wprowadzić. W urzędzie obowiązuje segregacja śmieci, jest tu też pojemnik na baterie.

Będą zakazy, ale i zajęcia edukacyjne

Wprowadzone obostrzenia to nie koniec zmian. W planach jest także podjęcie działań edukacyjnych w zakresie ograniczenia korzystania z przedmiotów jednorazowego użytku, skierowanych do pracowników i mieszkańców. Jak zapowiada magistrat, wkrótce w tarnogórskich szkołach i przedszkolach, wzorem popularnej akcji „Hajcujymy niy Trujymy”, ruszy wielowątkowa, miejska kampania edukacyjna promująca ekologiczne opakowania, używanie szklanych butelek zamiast plastikowych oraz akcja zachęcająca do picia wody z kranu.

„Nie” dla plastiku powiedzieli też włodarze innych miejscowości

Tarnowskie Góry idą w ślady innych śląskich. Walkę z nadmiarem plastiku toczą już od maja zabrzańscy radni, którzy postanowili wezwać do zaprzestania używania jednorazowych plastikowych opakowań, naczyń, sztućców, słomek, rurek w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto oraz przez podmioty zewnętrzne dotowane z budżetu miasta. Jak zapowiedziano, sukcesywne wycofywanie się z korzystania z plastiku ma nastąpić od 1 września 2019 roku. Próby ograniczenia używania plastiku podjęli też radni w Katowicach. Z kolei w pobliskim Bytomiu rajcowie w czerwcu przyjęli uchwałę inicjującą nową akcję w mieście - „Bytom bez plastiku”.
fot. pixabay.com

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry luty 2022

Podsumowanie tygodnia 07-13.02.2022

Nadleśnictwo Brynek

Plany Nadleśnictwa Brynek wzbudzają wiele emocji.

Tarnowskie Góry, Park Miejski

Na spacer do Parku Miejskiego - ulica Bałtycka już gotowa

Gmina Zbrosławice, plac zabaw w Przezchlebiu

Bajkowy plac zabaw w gminie Zbrosławice

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

Kalety - paczkomat przy ul. Krótkiej w Jędrysku

Nowy paczkomat w Kaletach. Gdzie go znajdziemy?

Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych 2030

Powstanie obwodnica Tarnowskich Gór i kolejny fragment S11