Pomoc dla bezdomnych w Tarnowskich Górach. Jak włączyć się w akcję?

Pomoc bezdomnym tg

Przedstawiciele służb przypominają, by reagować w przypadku spotkania z bezdomnym, który może potrzebować naszej pomocy. Wystarczy zadzwonić pod 112.

Jak pomóc bezdomnemu?

Pewnie wielu z nas nie spodziewało się aż tak silnych mrozów i opadów śniegu podczas tej zimy. Warunki atmosferyczne paraliżują ruch drogowy i sprawiają, że każdy jak najszybciej chciałby znaleźć się we własnym, ciepłym mieszkaniu. W naszym mieście żyją jednak osoby, które nie mają nawet do czego wracać. Próbują przetrwać okres zimowy w pustostanach, działkach ogrodowych, altankach, czy prowizorycznych namiotach. Funkcjonariusze już od dawna patrolują takie miejsca, by zapobiegać tragedii. 

Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby, zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść gorący posiłek i przespać się w normalnych warunkach - opowiadają mundurowi.

Do tych działań mogą, a nawet powinni dołączyć się mieszkańcy. W jaki sposób? Jeżeli zauważymy osobę, która może potrzebować naszej pomocy, śpi na przystanku, czy w innym miejscu publicznym, powiadommy o tym odpowiednie instytucje. Najprostszym rozwiązaniem jest zadzwonienie pod numer 112. Możemy także skontaktować się z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej lub Strażą Miejską. Kolejną formą zawiadomienia służb jest skorzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aplikacja ta pozwala w szybki sposób powiadomić policjantów.

Podczas akcji, prowadzonej wspólnie z pracownikami tarnogórskiej noclegowni, dzielnicowi sprawdzają wytypowane miejsca, w których często przebywają bezdomni. Takie działania pozwalają na poznanie liczby tych osób na danym terenie oraz umożliwia udzielenie bezpośredniej pomocy bezdomnym, choćby poprzez dostarczenie posiłku czy ciepłej odzieży - tłumaczą funkcjonariusze. 

Gdzie prosić o pomoc?

W naszym mieście od kilkudziesięciu lat funkcjonuje Schronisko dla Bezdomnych. Prowadzone jest przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Schronienie znajdą tam osoby, które potrzebują pomocy i chcą podjąć wysiłek na rzecz poprawy swojej sytuacji.

Warunkiem przyjęcia jest deklaracja bezdomnego do podjęcia stałej współpracy z pracownikami socjalnymi, poprzez zawarcie porozumienia lub kontraktu socjalnego oraz chęć wyjścia z bezdomności - informują pracownicy. - Pobyt w placówce jest odpłatny, jednak osoby bezdomne, które nie posiadają własnych środków utrzymania lub posiadane dochody są niższe od kryterium dla osoby samotnie gospodarującej, są zwolnione z ponoszenia z odpłatności - dodają. 

Wszyscy natomiast skorzystać mogą bezpłatnie z noclegu w pokój niskoprogowej pomocy doraźnej, czyli tak zwanej Ogrzewalni. Adres: ul. Sienkiewicza 48.

fot. Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach 

Pomoc bezdomnym tg

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej: