Nie będzie tężni solankowej w mieście. Dlaczego komisja Budżetu Partycypacyjnego odrzuciła projekt?

Do tegorocznej edycji Budżetu została zgłoszona propozycja wybudowania tężni w Strzybnicy. Komisja nie zakwalifikowała jednak tej inicjatywy. Co stanęło na przeszkodzie?

Strzybnica Park Hutnika

Wczoraj, 1 września, ukazała się ostateczna lista projektów, na które mieszkańcy naszego powiatu będą mogli zagłosować. W spisie brak zaproponowanej przez Tarnogórskie Stowarzyszenie Obywatelskie tężni solankowej. Wniosek został negatywnie oceniony już w lipcu.

W piśmie przesłanym pomysłodawcom stwierdzono, że "nieruchomość położona w gminie Tarnowskie Góry, obejmująca działkę nr 532/21 [teren tuż przy Paku Hutnika w Strzybnicy], przeznaczona jest do sprzedaży, co uniemożliwia realizację projektu".

Dodano także, iż wybudowanie tężni oznaczałoby potrzebę wykonania placu, ciągów pieszych, oświetlenia i innych elementów małej infrastruktury. Co więcej, konieczne byłoby zabezpieczenie środków finansowych na pokrycie kosztów utrzymania obiektu w kolejnych latach.

TSO walczy

Pomysłodawcy projektu tak ławo się nie poddali. Skorzystali z prawa do odwołania się od decyzji komisji. Według organizacji działka o numerze 532/21 widniała w "Wykazie nieruchomości powiatowych", dołączonym do formularza zgłaszania projektów, bez adnotacji o przeznaczaniu na sprzedaż. Przedstawiciele TSO tłumaczyli, że wprowadzono ich w błąd.

- W naszej ocenie, nieruchomości przeznaczone na sprzedaż nie powinny znajdować się w wykazie nieruchomości dołączonym do formularza zgłaszania wniosków do Budżetu Partycypacyjnego powiatu tarnogórskiego na rok 2022 - czytamy w zażaleniu.

W związku z tym pomysłodawcy poprosili o umożliwienie zmiany lokalizacji inwestycji.

Odniesiono się także do pozostałych wątpliwości komisji. Wnioskujący wyjaśnili, iż budowa części małej infrastruktury została uwzględniona w planowej kwocie inwestycji. Natomiast koszty utrzymania obiektu dotyczą każdej zgłaszanej do Budżetu propozycji.

Co na to komisja?

We wtorek, 31 sierpnia, ukazała się odpowiedź.

Budżet Partycypacyjny Powiatu Tarnogórskiego 2021
Tarnogórskie Stowarzyszenie Obywatelskie

TSO zapowiada podjęcie dalszych kroków.

- Tematu nie porzucamy! Pomimo że wniosek przepadł, zapytamy Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach w drodze dostępu do informacji publicznej o skład komisji opiniującej wnioski oraz o wskazanie, jak głosowali jej poszczególni członkowie - nie tylko na ten projekt, ale na wszystkie zgłoszone - zapowiadają członkowie organizacji.
Chcemy wiedzieć komu dokładnie nasza propozycja nie przypadła do gustu i kto jest przeciwny zbudowaniu pierwszej w naszym powiecie tężni solankowej. Chcemy, by proces ten był dla mieszkańców transparentny i nie pozostawiał żadnych pytań i wątpliwości - dodają.

Budżet Obywatelski Miasta Tarnowskie Góry. Głosowanie już rozpoczęte!

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon