Nowa atrakcja przy Sztolni Czarnego Pstrąga. Co pojawiło się w Parku Repeckim?

Przy jednym z tarnogórskich obiektów UNESCO możemy oglądać nową edukacyjną instalację. Opowiada ona o historii sztolni.

Oś czasu w Parku Repeckim

Mimo że letni sezon turystyczny już za nami, wciąż nie brakuje chętnych do zobaczenia jednej z ważniejszych atrakcji naszego powiatu. Od niedawna zwiedzający mogą zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi górniczej działalności oraz późniejszych losów sztolni dzięki specjalnej tablicy.

- Sztolnia Głęboka „Fryderyk”, powstała w latach 1821-1834, jest ostatnią z trzynastu sztolni wydrążonych w Tarnowskich Górach na przestrzeni wieków. Pierwsza z nich, Sztolnia „Daniel”, została wybita już w 1547 r., blisko 300 lat wcześniej. „Sztolnia Czarnego Pstrąga” jest 600-metrowym odcinkiem Sztolni „Fryderyk”, otwartym dziś dla ruchu turystycznego. Po więcej zapraszamy do obiektu! - dodają przedstawiciele atrakcji.

Tablica została ulokowana przy Szybie Sylwester. Instalacja ma cztery metry długości. Kosztowała około 4 tysiące złotych. Znaczą część wydatków (80%) pokryło dofinansowanie od Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach.

Jak prezentuje się tablica, zobaczyć można w poniższej galerii zdjęć lub samemu przekonać się przyjeżdżając do Parku Repeckiego. Więcej ciekawych informacji na temat tego miejsca w artykule: "Dolina Dramy i Brama Gwarków. Dlaczego warto je odwiedzić?".

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon