Nowa atrakcja w Sztolni Czarnego Pstrąga. Obiekt UNESCO zaprasza na floating

Tarnogórski zabytek wprowadza do swojej oferty kolejne wrażenia. Chętnych na przepłynięcie ciemnych korytarzy w samotności nie brakuje.

Floating w Sztolni Czarnego Pstrąga

- Cisza, ciemność, samotność… Wystarczy tylko się położyć w łódce i dać ponieść nurtowi podziemnej rzeki. Odkryj jedyną w Polsce sztolnię wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w zupełnie nowej odsłonie! - zapraszają opiekunowie tego miejsca.

Tarnogórską sztolnię można zwiedzać z przewodnikiem, morsować czy nawet próbować swoich sił w wodnej sztafecie. Do tych wyjątkowych atrakcji dołącza jeszcze jedna - floating. Odważni mogą samotnie przepłyną od Szybu Sylwester do Szybu Ewa w jednej z łodzi. Całość trasy wynosi 600 metrów i zajmuje około godziny. Podczas tej godziny światła są wygaszone, ale mrok można rozjaśnić elektryczną lampką karbidową.

- Pomysł narodził się w czasie pandemii, kiedy to jeden z członków SMZT pracujący wtedy w sanepidzie, w samotnym i spokojnym rejsie pod ziemią znalazł sposób na odstresowanie. Bo floating ma na celu odizolowanie od jak największej ilości bodźców zewnętrznych - stwierdzają opiekunowie sztolni.

- Jego twórcą jest neurolog i psychoanalityk John C. Lilly, który w 1954 roku skonstruował kapsułę i zbadał reakcję ludzkiego mózgu na ograniczenie działania z zewnątrz. Wykazał, że światło i dźwięk obciążają układ nerwowy człowieka, więc odizolowanie prowadzi najpierw do rozluźnienia, a potem do głębokiego relaksu (godzinna sesja jest równoznaczna z czterema godzinami snu). Dzięki temu m.in. poprawia się koncentracja, wzmacnia odporność, a organizm zostaje oczyszczony ze szkodliwych toksyn - dodają.

Cennik, harmonogram, ważne informacje

Na razie atrakcja dostępna będzie w dniach 27-30 grudnia o godzinie 13:00. W jednej łodzi może płynąć do dwóch osób od 13. roku życia (nieletni pod opieką dorosłego). W jednym wydarzeniu bierze udział 10 łodzi, czyli maksymalnie 20 gości. Warto ubrać się cieplej lub zabrać ze sobą koc. Spływ rozpoczyna się przy Szybie Sylwester, gdzie trzeba się stawić co najmniej 5 minut wcześniej.

  - Dla bezpieczeństwa każdy uczestnik łączy się z dostępnym pod ziemią Internetem, a przy szybach czuwa obsługa sztolni ubrana w pianki nurkowe, która na desce jest w stanie szybko dotrzeć do każdego miejsca. Dodatkowo cały korytarz jest monitorowany kamerami na podczerwień - wyjaśniają organizatorzy.

  Cena za spływ dla jednej osoby w jednej łodzi to 100 zł, a dla dwóch osób w jednej łodzi - 150 zł. Bilety dostępne są na stronie internetowej Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach.

  Tarnogórska Podziemna Sztafeta Pływacka Lodowe srebro 2022

  Może Cię zainteresować:

  Lodowe Srebro powraca. Sztafeta pływacka w sztolni? Takie rzeczy tylko w Tarnowskich Górach

  Autor: Urszula Gołkowska

  15/12/2022

  Subskrybuj tarnowskiegory.info

  google news icon