Nowa forma wsparcia ukraińskich uchodźców. Kto może się w nią zaangażować?

Urząd Miasta zaprasza do działania zainteresowanych wsparciem osób, które przyjechały do Tarnowskich Gór. Zobacz, jak to zrobić.

UM Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry praca dla Ukraińców

Pracodawcy poszukiwani

Samorządy we współpracy z mieszkańcami starają się zapewnić potrzebującym Ukraińcom nie tylko doraźne wsparcie, ale także bardziej długofalową pomoc w powrocie do codziennych zajęć. Oznacza to możliwość edukacji dla dzieci w polskich szkołach czy znalezienie zatrudnienia dla dorosłych. W tym zakresie poradą służą między innymi pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowskich Górach. Oczywiście bardzo potrzebne jest także zaangażowanie samych przedsiębiorców. Specjalnie dla nich na stronie internetowej tgdlaukrainy.pl Urząd Miasta stworzył nową zakładkę.

- Dotyczy ona pracy dla uchodźców z Ukrainy. Zarejestrować mogą się tu pracodawcy, którzy są w stanie zaoferować miejsce zatrudnienia uchodźcom - tłumaczą urzędnicy. - Wszystkie informacje trafiają do tarnogórskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i do Urzędu Miejskiego - dodają.

Poprzez wspominaną witrynę zgłosimy także możliwość zapewnienia lokum dla uchodźców, tłumaczenia, transportu czy wolontariatu. Na początku tygodnia w bazie zarejestrowanych było:

  • 15 tłumaczy
  • 132 wolontariuszy
  • 7 ofert pracy
  • 70 ofert mieszkaniowych
  • 50 ofert transportowych

Burmistrz miasta dziękuje mieszkańcom za ich niesłabnące zaangażowanie w akcję pomocy.

- To wielki, nieoceniony poryw serca! Chciałem serdecznie podziękować za czas, umiejętności i serce oddawane przez wiele dni na rzecz mieszkańców Ukrainy: za przygotowywanie, magazynowanie, transportowanie darów, za oddawanie dla uciekających rodzin mieszkań, za szykowanie miejsc pracy, za dzielenie się dobrem, tym, co możecie, chcecie dać, za wszystko to, co może trudne do nazwania, ale jest działaniem opartym na najwyższych wartościach - zaznacza Arkadiusz Czech.

W Tarnowskich Górach oraz innych gminach powiatu zbiórki wciąż trwają. 5 marca kolejny transport darów uzbieranych w punkcie przy Legionów 15 ruszył w kierunku wschodniej granicy.

Dary można przynosić między innymi do poniższych punktów:

  • ul. Janasa 11, siedziba Centrum Aktywności Seniorów: 10:00-18:00
  • ul. Bytomska 15, budynek Dziennego Domu Pomocy: 10:00-18:00
  • ul. Broniewskiego 25: 10:00-18:00
  • ul. Legionów 15 - zbiórka społeczników: 09:00-19:00

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon