Nowe instalacje w Miasteczku Śląskim. Mają przypominać o roli drzew w mieście

W jednej z gmin naszego powiatu pojawiły się tabliczki przypominające, jak dużo zawdzięczamy roślinom w naszej przestrzeni urbanistycznej. To część projektu realizowanego przez Fundację Veolia.

Michał Skrzydło
Miasteczko śląskie drzewa

Miasteczko Śląskie chwali się drzewami

I zdecydowanie ma ku temu powody. Ponad 80% powierzchni gminy zajmują przecież lasy. W przestrzeni miejskiej również nie brakuje ładnych okazów flory. Od tego tygodnia zostały one jeszcze bardziej wyeksponowane. W Miasteczku Śląskim pojawiło się dziesięć tabliczek informacyjnych. Są one częścią projektu "Od drzewa do miasta", za który odpowiada Fundacja Veolia. Instalacje stanęły przy pomnikach przyrody, grupach drzew oraz na rynku. Burmistrzowi Miasteczka Śląskiego tabliczki przekazał prezes Veolii Południe Wojciech Noga.

- 415 milionów złotych rocznie Gmina Miasteczko Śląskie jest winna drzewom za ich "usługi" - stwierdza Michał Skrzydło. - Współczesna ekonomia posiada metody, aby tę wartość wyceniać. Przykładowo, drzewa oczyszczając powietrze zmniejszają zachorowania na choroby układy oddechowego i wydatki na ich leczenie. Oszczędności te można zatem traktować jako wartość pracy, jaką drzewa świadczą w zakresie oczyszczania powietrza - dodaje burmistrz.

Buk Rubina zaopiekowany

Niedawno nowa instalacja pojawiła się także wokół najnowszego pomnika przyrody w Miasteczku Śląskim. Buk Rubina został otoczony drewnianą obudową. Ma ona na celu ochronę korzeni drzewa. Jednocześnie powstała ekologiczna, współgrająca z otoczeniem przestrzeń do odpoczynku. Będą z niej korzystały przede wszystkim... maluchy. Buk znajduje się na terenie Przedszkola nr 1 w Miasteczku Śląskim.

Kalety ekologia

Może Cię zainteresować:

Kalety z tytułem Eco Miasto 2022. Dostały go za podejście do efektywności energetycznej

Autor: Urszula Gołkowska

03/10/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon