Nowe lokale socjalne w Radzionkowie

Jackhammer 91101 960 720

Pod koniec sierpnia do użytku oddano dwa budynki należące do samorządu. Powstały w nich lokale socjalne.

26 nowych mieszkań

Przy ulicy Nieznanego Żołnierza powstał obiekt, który pomieści w sobie czternaście lokali mieszkalnych. To przedsięwzięcie kosztowało gminę 1,5 miliona złotych, z czego miasto zapłaciło tylko 65%. Pozostała część tej kwoty pochodziła z dofinansowania udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Drugi budynek znajduje się przy ul. Lipoka 9. Po gruntownej renowacji udało się zorganizować tam dwanaście mieszkań. Kwota tej inwestycji podobnie wyniosła 1,4 miliona złotych. Tym razem z pomocą również przyszła instytucja BGK. Wspomogła Radzionków udzielając wsparcia finansowego w wysokości 45% potrzebnej stawki. 

Stan lokalowy miasta określa się na 376 mieszkań. Są wśród nich zarówno lokale socjalne w liczbie 112, jak i komunalne, których jest aż 262. Nie zaspokaja to jednak potrzeb wszystkich interesantów. Obecnie na najem czeka 36 wnioskodawców, część z nich legitymuje swoje żądania wydanym wyrokiem sądowym. Podobnie przedstawia się sprawa z pomieszczeniami komunalnymi. Spodziewa się ich piętnastu mieszkańców.

Kilka słów o BGK

Wspomnieliśmy o roli, jaką w procesie tworzenia nowych mieszkań odegrał Bank Gospodarstwa Krajowego. Czym właściwie zajmuje się ta instytucja? Organizacja powstała, by wspierać rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Pomaga zarówno podmiotom publiczny, jak i prywatnym. To właśnie BGK jest jednym z koordynatorów znanych programów: Mieszkanie na start, Rodzina na swoim i Mieszkanie dla młodych. Fundusz Dopłat, z którego skorzystała gmina Radzionków, polega na udzieleniu bezzwrotnej pożyczki na cel zwiększenia liczby lokali mieszkalnych oraz pomieszczeń socjalnych dla osób o niskich i przeciętnych zarobkach. 

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej: