Nowe nazwy dla tarnogórskiego skweru i ulicy. Co pojawi się na mapie miasta?

Rada do spraw nazewnictwa ulic i placów w mieście Tarnowskie Góry pozytywnie zaopiniowała dwa pomysły dotyczące nazw dla infrastruktury miejskiej. Jakie to propozycje?

Urszula Gołkowska
Tarnowskie Góry Strzybnica

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej jej członkowie pochylą się nad dwoma uchwałami dotyczącymi nowych nazw w przestrzeni miejskiej. Spotkanie odbędzie się w przyszłym tygodniu, 23 lutego.

Skwer w Strzybnicy

Pierwsza z nazw dotyczy terenu przy ulicy Strzybnickiej, sąsiadującego z blokami i restauracją Qualitass. Jest propozycja, by nadać skwerowi imię ks. Teodora Gałązki. Wnioskowała o to Rada Dzielnicy Strzybnica w 2021 roku.

- W styczniu 1957 roku ks. Gałązka został mianowany administratorem, a rok później proboszczem w parafii NSPJ w Rybnej - Strzybnicy. Jako proboszcz daje się poznać jako dobry gospodarz. Wyremontował wieżę kościelną, dobudował balkon z ołtarzem, umożlwiający odprawianie mszy świętych polowych, wyremontował kościół św. Krzyża [obecnie Dom św. Józefa], zwłaszcza główny ołtarz, poszerzył kościół o boczną nawę - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Ks. Gałązka zainicjował wybudowanie na strzybnickim cmentarzu wspólnego grobowca, gdzie spoczywają kolejni duszpasterze parafii. Sam proboszcz został tam pochowany 22 października 1972 roku.

Nowa ulica w Opatowicach

W dzielnicy nie brakuje "owocowych" nazw. Być może dołączy do nich kolejna. Jest propozycja, by nowa ulica pomiędzy ul. Wiśniową i ul. Lawendową otrzymała miano Limonkowej.

- Z uwagi na dużą ilość działek przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę mieszkaniową przyległych do drogi wewnętrznej usytuowanej na działce nr 3011/128 stanowiącą własność osoby fizycznej oraz brakiem możliwości nadania numerów porządkowych od najbliższej drogi publicznej tj. ulicy Górnośląskiej w Tarnowskich Górach zachodzi konieczność nadania nowej nazwy przedmiotowej drodze - czytamy w uzasadnieniu.

Z inicjatywą dotyczącą nazwy wystąpił pełnomocnik właściciela nieruchomości.

Trzy aromatyczne ulice w Tarnowskich Górach. Jakie nowe nazwy otrzymają?

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon