Nowe zasady obostrzeń już od jutra. Zobacz, co się zmieni

9 lutego minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział modyfikacje związane z kwarantanną i izolacją. Podano także ważne informacje dotyczące powrotu uczniów do szkół.

MEiN
Zniesienie obostrzeń 2022

Krótsza izolacja i kwarantanna

- Obserwując dotychczasowy przebieg epidemii COVID-19, widzimy, że apogeum piątej fali jest za nami. To przesilenie potwierdza codzienny poziom zakażeń, liczba zleceń przez lekarzy POZ na testy w kierunku koronawirusa. Ta tendencja spadkowa jest stała - powiedział wczoraj minister Adam Niedzielski.

Od jutra, 11 lutego, zniesiona zostaje kwarantanna po bliskim kontakcie. Zwolnienie będzie dotyczyło także osób, które obecnie przebywają z tego powodu w domach.

- Jeśli przebywasz na kwarantannie po kontakcie z osobą zakażoną, dostaniesz SMS o jej zakończeniu. Do tego czasu pozostań na kwarantannie - tłumaczą medycy.

Kolejna ważna data to 15 lutego. Od tego dnia izolacja będzie trwała 7 dni. Tyle samo czasu w mieszkaniach spędzą współdomownicy osoby zarażonej. Kwarantanna nie będzie już przedłużana po zakończeniu izolacji chorego.

Zmiana obostrzeń - luty 2022
MZ

Decyzją ministra zdrowia 5 tysięcy łóżek covidowych zostanie przywróconych dla innych pacjentów.

- W lutym powinniśmy obserwować znaczne spadki zakażeń. W marcu będziemy mogli podejmować decyzje dotyczące znoszenia części zasad bezpieczeństwa, żeby w czas wiosenny można było wejść w normalnym trybie funkcjonowania - zapowiada minister.

Tarnowskie Góry i okolice. Gdzie zrobisz test na COVID-19? Lista punktów wymazowych

Uczniowie wracają do szkół

Na konferencji obecny był także minister edukacji. Przemysław Czarnek poinformował o zmianach w formie nauczania.

– Ogłaszamy 21 lutego jako definitywny koniec nauki zdalnej. Jestem przekonany, że do końca roku szkolnego będziemy mogli utrzymać tryb nauki stacjonarnej, aby dzieci mogły spokojnie się uczyć – podkreślił minister.
- Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej o tydzień w klasach 5-8 szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Nauka zdalna będzie trwała krócej, niż zapowiadaliśmy. Dla województw takich jak mazowieckie w klasach 5-8 szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych nauka zdalna trwać będzie tylko trochę ponad tydzień – dodał szef MEiN.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon