Nowe zasady zwiedzania Parku w Świerklańcu. Co zmieni się w dotychczasowych rajzach?

Stowarzyszenie Wrazidlok kontynuuje prowadzone przez cały rok spacery po zabytkowym świerklanieckim kompleksie. Jednak od tego miesiąca turyści będą musieli uiścić opłatę.

Urszula Gołkowska
Pałac kawalera w świerklańcu

Bilety za zwiedzanie Parku w Świerklańcu

Stowarzyszenie Wrazidlok, które przejęło turystyczną opiekę nad tym miejscem, organizuje oprowadzanie po dawnej posiadłości Donnersmarcków. W ostatnich miesiącach z weekendowych wycieczek skorzystało wiele grup i indywidualnych zwiedzających. Tradycyjne już rajzy pozostaną z nami na kolejne tygodnie, ale udział w nich będzie obowiązkowo płatny. Dotyczy to zwiedzania z przewodnikiem, nie samego wstępu do parku.

Cennik

  • bilet normalny – 20 zł
  • bilet ulgowy - 10 zł (mieszkańcy gminy Świerklaniec, osoby niepełnosprawne, seniorzy po 75. roku życia, dzieci i młodzież w wieku: 7-18 lat)
  • dzieci do lat 7, opiekunowie osób niepełnosprawnych - wstęp wolny

Dlaczego pojawiły się obowiązkowe opłaty?

Jak tłumaczą opiekunowie obiektu, gmina ponosi koszty za udostępnianie go spacerowiczom. Przewodnicy natomiast świadczyli swoją usługę jako wolontariusze. Środki pozyskane z biletów mają ponieść jakość kolejnych wycieczek.

Zwiedzanie Pałacu Kawalera i zabytkowego Parku w Świerklańcu z przewodnikiem Stowarzyszenia Wrazidlok to cykliczne wydarzenia (każda sobota i niedziela), które odbywają się od zeszłego roku. Do tej pory były bezpłatne. Przewodnicy poświęcali swój wolny czas, aby przyzwyczaić turystów do takiej formy zwiedzania. Gmina Świerklaniec (właściciel obiektu) także udostępniała Pałac Kawalera za darmo, choć jego utrzymanie sporo kosztuje.

Opłata została wprowadzona w porozumieniu Gminy Świerklaniec ze Stowarzyszeniem Wrazidlok. Pieniądze będą dla przewodników za ich pracę oraz na bieżące utrzymanie Parku w Świerklańcu i Pałacu Kawalera. Dzięki wprowadzeniu opłat za zwiedzanie z przewodnikiem, jakość oferowanych przez nas usług będzie jeszcze wyższa. Profesjonalni przewodnicy będą oprowadzać turystów po pięknie utrzymanym zabytkowym miejscu - czytamy w oświadczeniu opiekunów Parku w Świerklańcu.
Koncert świerklaniec park

Może Cię zainteresować:

Kulturalny Świerklaniec. W lipcu rozpocznie się seria wakacyjnych koncertów

Autor: Urszula Gołkowska

29/06/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon