Nowy krok w sprawie Zakładów Chemicznych. Jest dofinansowanie na badania

W zeszłym tygodniu odbyło się podpisanie umowy między Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dotyczyła ona Tarnowskich Gór, a dokładniej Zakładów Chemicznych. Dzięki przyznanemu dofinansowaniu ruszą prace nad planem działania związanym z terenem zdegradowanym.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach
Zaklady chemiczne tarnowskie gory

Co dalej z Zakładami Chemicznymi?

Przypomnijmy, że na początku 2024 roku Miasto Tarnowskie Góry rozpoczęło oficjalnie współpracę z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach. Razem będą starać się o przywrócenie do użytku terenów zniszczonych. W zeszłym tygodniu pojawiła się kolejna dobra wiadomość. RDOŚ otrzymała dotację w wysokości ponad 550 000 zł. Zostanie ona przeznaczona na realizację pierwszego etapu działań.

- Przeprowadzenie badań, ocena oraz projekt planu poprawy środowiska są punktem wyjścia do uprzątnięcia tego terenu i unieszkodliwienia odpadów niebezpiecznych. Dzięki dofinansowaniu zagwarantowanemu przez WFOŚiGW w Katowicach ten pierwszy etap będziemy mogli zrealizować w 2025 r. – mówiła Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.

RDOŚ ma w zamierzeniach przeprowadzenie badań, ocenę stanu środowiska i sporządzenie planu poprawy dla części obejmującej teren znajdujący się we władaniu PKP.

- Nasze działania ukierunkowane są na poprawę środowiska w kilku obszarach. Jednym z nich jest unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych poprzez dofinansowanie i pomoc instytucji w skutecznej realizacji określonego przedmiotu umowy, którą zawieramy. To bardzo ważny aspekt działalności WFOŚiGW w Katowicach. Nasze wsparcie pozwoli na dokładną ocenę stanu środowiska na terenach po byłych Zakładach Chemicznych – stwierdził Mateusz Pindel, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Przygotowane zostaną:

 • badania właściwości odpadów
 • badania zanieczyszczenia powierzchni ziemi, powietrza, wód powierzchniowych i podziemnych
 • mapa wskazująca położenie wielkoobszarowego terenu zdegradowanego względem zlewni jednolitych wód podziemnych
 • projekt planu poprawy stanu środowiska
  Tarnowskie gory metrorower

  Może Cię zainteresować:

  Metrorower wjeżdża do Tarnowskich Gór. Sprawdźcie, gdzie wypożyczyć pojazdy

  Autor: Urszula Gołkowska

  05/07/2024

  Amfiteatr w Parku Repeckim

  Może Cię zainteresować:

  Park Repecki zyska jeszcze jedną atrakcję. Powstanie tam amfiteatr

  Autor: Urszula Gołkowska

  11/06/2024

  Subskrybuj tarnowskiegory.info

  google news icon