Nowy Punkt Szczepień Powszechnych i szczepienia dzieci. O czym warto wiedzieć?

Główny tarnogórski punkt szczepień zmienia lokalizację. Na zabiegi można zapisywać także osoby poniżej 12 roku życia.

Tarnowskie Góry, szczepienia dzieci, koronawirus

Szczepienia w Parku Wodnym

Jak zapowiada Urząd Miasta, szykują się małe zmiany. Do tej pory Punkt Szczepień Powszechnych funkcjonował w Hali Sportowej. Od 1 stycznia pacjenci będą jednak przyjmowani w nowym miejscu. Znajduje się ono całkiem niedaleko - na terenie Parku Wodnego, na pierwszym piętrze budynku.

– Przenosiny już trwają. Planowany termin uruchomienia punktu w nowej lokalizacji to początek nowego roku. Wcześniej przejść on musi pozytywną weryfikację ze strony sanepidu i NFZ – opowiada Wojciech Żmudziński, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego.
- O szczegółach oraz nowych numerach telefonów do punktu powiadomimy wkrótce - dodają pracownicy Urzędu Miasta.

Szczepienia dzieci w Tarnowskich Górach

Od 14 grudnia na zabieg można już także zapisywać osoby od 5 do 11 lat. Dzieciom podawana jest szczepionka firmy Pfizer. Porcje są dostosowane do wieku pacjentów. Podobnie jak dorośli, dzieci również przyjmują dwie dawki, w przypadku poważnych zaburzeń odporności rekomendowane są trzy: druga po co najmniej 21 dniach od pierwszej i trzecia (uzupełniającą) po co najmniej 28 dniach po drugiej.

Jak zapisać dziecko na szczepienie?

Na zabieg można zarejestrować podopiecznego:

Jak przebiega szybka ścieżka e-rejestracji na szczepienie?

Należy wejść na stronę internetową pacjent.erejestracja.ezdrowie.gov.pl. Następnie wybrać rejestrację poprzez Profil Zaufany lub bez Profilu Zaufanego (wtedy musimy podać nazwisko, PESEL oraz numer telefonu). Warto pamiętać, że druga ze ścieżek służy tylko do umawiania terminu szczepienia, nie da się wprowadzić za jego pomocą ewentualnych zmian.

Na nasz numer telefonu zostanie przysłany SMS z kodem. Należy wpisać go w okienko, jakie pojawi się na ekranie podczas rejestracji. Następnie możemy już wybrać miejsce i termin szczepienia. Z systemu e-zdrowie otrzymamy kolejną wiadomość potwierdzającą rejestrację.

- Kiedy wchodzisz do e-rejestracji, by zapisać dziecko, terminy szczepień, które widzisz, zależą od PESEL-u dziecka. Jeśli w momencie rejestracji dziecko nie skończyło 12. roku życia, to widzisz tylko terminy dla dawki pediatrycznej, więc tylko na taki termin możesz dziecko zapisać, nawet jeśli w dniu szczepienia miałoby ono już 12 lat. Dopiero w dniu urodzin, tj. osiągnięciu wieku 12 lat, w e-rejestracji pojawią się wolne terminy dla dawki podawanej powyżej 12 roku życia. Zmiana dawki szczepionki nie wymaga wystawienia nowego e-skierowania, jest ono cały czas ważne - tłumaczy Ministerstwo Zdrowia.

Wszelkie potrzebne informacje dotyczące Narodowego Programu Szczepień dostępne są na stronie pacjent.gov.pl.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon