Nowy system Metropolii policzy pasażerów w autobusach

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zainwestuje w technologię, która pozwoli określić liczbę osób przebywających w pojeździe transportu publicznego. Kiedy system pojawi się w Tarnowskich Górach?

Zarzad transportu metropolitalnego

Więcej danych - lepsze planowanie

GZM czeka na oferty dotyczące przetargu na zakup urządzeń rejestrujących liczbę pasażerów w autobusach i tramwajach. System pozwoli na precyzyjne stwierdzenie, o której godzinie, gdzie i ile dokładnie osób przemieszczało się danym pojazdem. Czyżby chodziło o egzekwowanie rządowych ograniczeń w temacie ilości podróżnych? Przedstawiciele Metropolii wyjaśniają: to kwestia logistyki.

- Informacje o tym, ilu pasażerów korzysta z komunikacji miejskiej, są kluczowe zarówno dla racjonalnego planowania poszczególnych kursów, jak i przebiegu poszczególnych linii – mówi Lucjan Dec, dyrektor Departamentu Komunikacji i Transportu. - Pozyskane dane wskażą nam, kiedy pojazdy są niemal puste, a w których godzinach są przepełnione. Pozwoli to nam na podjęcie działań, by kursy, które tego wymagają, obsługiwać taborem o większej pojemności, żeby wszyscy pasażerowie mogli bezpiecznie dojechać do wybranego celu – dodaje.

Ogłoszenie przetargu poprzedziły rozmowy z przedsiębiorstwami zajmującymi się tego typu systemami. Podczas pierwszego etapu prac dane zbierane będą z urządzeń zamontowanych w trzystu pojazdach. Kolejne dołączone zostaną dopiero w późniejszym czasie. Co prawda aktualnie w kilkuset autobusach funkcjonują już bramki rejestrujące wejścia i wyjścia podróżnych, jednak w zależności od operatora, informacje zbierane są w różny sposób.

- Nowy system zliczania pasażerów pozwoli na dokładne określenie liczby podróżnych w poszczególnych miastach, a także pomiędzy danymi przystankami. Przełoży się to na lepsze dostosowanie rozkładu jazdy oraz wielkości pojazdów na poszczególnych trasach, aby odpowiadały rzeczywistym potrzebom pasażerów. Pozwoli również szybciej reagować i wprowadzać konieczne zmiany, co pokazała nam również epidemia koronawirusa w Polsce i związane z nią rządowe obostrzenia – tłumaczy Grzegorz Kwitek, członek Zarządu GZM, odpowiedzialny na transport.

Autobusy a finanse samorządów

Jak podkreślają przedstawiciele Metropolii, nowy system nie tylko umożliwi lepsze planowanie godzin i wielkości pojazdów danych linii, ale także wpłynie na budżet gmin.

- Organizacja transportu publicznego to zadanie własne miast i gmin, które zostało przekazane Metropolii. Utrzymywane jest głównie ze składki zmiennej, którą gminy co roku wpłacają na ten cel. Pozyskane dane dotyczące rzeczywistej liczby pasażerów będą mogły zostać wykorzystywane do o wiele bardziej precyzyjnego obliczania składki zmiennej dla poszczególnych gmin - informuje inspektor Michał Nowak z Departamentu Komunikacji Społecznej GZM.

fot. ZTM

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Karta skup tarnowskie gory

Zmiany w systemie ŚKUP. Bilet kupisz przez...

Tarnowskie gory autobusy elektryczne

Metropolia kupi nowe autobusy elektryczne i...

Tarnowskie Góry Powstańców Śląskich przystanek autobusowy

Modyfikacja rozkładu jazdy linii autobusowej 671

Tarnowskie Góry, zmiana rozkładu jazdy autobusów

Modyfikacje w rozkładach jazdy autobusów ZTM. Co się zmieni?

Tarnowskie Góry. Rozkład jazdy autobusów 1 listopada 2021

Rozkład jazdy autobusów w Uroczystość Wszystkich Świętych

ZTM zapowiada zmiany w systemie biletowym

Unowocześniony system ŚKUP. Co z kartą?

Zbrosławice rower metropolitalny

Rower Metropolitalny w Zbrosławicach. Gmina...