Obwodnica Świerklańca i Nakła Śląskiego. Umowy projektowe już podpisane

Dziś, 12 maja, podczas konferencji prasowej podpisana została umowa w sprawie wstępnych dokumentacji obwodnic Blachowni i Herbów Nowych (droga krajowa nr 46), a także Świerklańca i Nakła Śląskiego (droga krajowa nr 78). Kiedy będziemy mogli skorzystać z nowej infrastruktury?

Obwodnica swierklaniec

Obwodnica dla Świerklańca

- Są to bardzo istotne inwestycje z punku widzenia komunikacyjnego. Te obwodnice mają ułatwić przejazd wszystkim tym, którzy przejeżdżają przez te drogi krajowe, mają poprawić płynność, wygodę oraz komfort przejazdu. Oczywiście są to zdania istotne dla lokalnych społeczności, bo to dzięki nowej infrastrukturze podniesie się jakość życia. W tych miasteczkach będzie bezpieczniej, zmniejszy się hałas oraz ilość spalin - mówił dziś Rafał Weber, wiceminister infrastruktury. - Chcemy poprawić komunikację we wszystkich regionach naszego kraju, chcemy ułatwiać transport osób, a także przewóz materiałów.

W gminie Świerklaniec powstanie obwodnica, która w przyszłości połączy autostradę A1 z trasą S11. Podobna infrastruktura pojawi się także w Blachowni i Herbach Nowych. Zadania zostaną zrealizowane do 2028 roku.

- To szczególny dzień dla gminy Świerklaniec. Cieszę się jako mieszkaniec Nakła Śląskiego z tej inwestycji - podkreślał wójt Świerklańca Marek Cyl. - Ja tę radość wyrażam w imieniu samorządu i mieszkańców gminy Świerklaniec. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym, dzięki którym to dzieło ma szansę powstać. Mieszkańcy są zadowoleni, pytają o nie. Dzisiaj będę mógł im powiedzieć, że został uczyniony kolejny krok, a następnym etapem będzie już budowa. Korzystając z okazji, chciałem podziękować katowickiemu oddziałowi Dróg Krajowych i Autostrad za bardzo dobrą współpracę w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu na drodze krajowej nr 78, gdzie udało nam się w zeszłym roku realizować projekt dotyczący przejścia dla pieszych - przypominał.

Spółka SIM Śląsk założona

W postępowaniu przetargowym wyłoniono już przedsiębiorstwo, które zajmie się opracowaniem wstępnej dokumentacji. Jest nim spółka Mosty Katowice. Wybrane biuro projektowe wyceniło swoją ofertę na prawie 4,2 milionów złotych brutto.

- Chciałam podkreślić, że ta wspaniała współpraca pomiędzy samorządem i stroną rządową dzisiaj po raz kolejny owocuje świetnymi projektami. Ja jako mieszkanka Świerklańca w sposób szczególny chcę podziękować za starania pana wójta Cyla. Wiem, że ten projekt, ta obwodnica była dla niego bardzo ważna i to już druga kadencja, kiedy o tym rozmawiamy. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli wspólnie obserwować, jak ta infrastruktura będzie powstawać - stwierdzała Izabela Domogała, członkini Zarządu Województwa Śląskiego.

Powstał Instytut Rozwoju Regionalnego Silesia. Co to oznacza dla naszego regionu?

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon