Obywatele Uzbekistanu siłą chcieli dostać się na pokład samolotu w Pyrzowicach. Miejsc było niewystarczająco

W związku z koniecznością przetransportowania obywateli państw zamieszkałych na Ukrainie zostali oni przewiezieni na lotnisko w Pyrzowicach. Podczas organizowania jednego z tur przelotu w samolocie zabrakło miejsc dla Uzbeków. Dlatego postanowili oni siłą wedrzeć się na pokład. Na miejscu interweniowała policja.

fot. Google
Uzbekowie próbowali wejść siłą na pokład samolotu pyrzowice

Od kilku dni z powodu wybuchu wojny na Ukrainie obserwowane jest zjawisko migracji nacji zamieszkałych na terytorium tego kraju. Ambasady państw organizują transporty spod granicy na lotnisko w Pyrzowicach. Przewożeni są obywatele Kazachstanu, Uzbekistanu a także Ghany oraz Libii.

Samoloty organizowane są na bieżąco

Alina Kucharzewska tłumaczy nam, że samoloty dla obywateli innych narodowości organizowane są na bieżąco, ruch jest skoordynowany. Jednak w środę, 2 marca podczas kołowania samolotu Uzbekowie, którzy czekali na lot licznie ruszyli do kas na odprawę samolotową.

- Pasażerów było więcej niż miejsc w samolocie. Na miejscu musiała interweniować policja. Uzbekowie, którzy nie zmieścili się na podkład, polecieli następnym samolotem do swojego kraju - tłumaczy Alina Kucharzewska, rzecznik prasowa wojewody śląskiego.

Do tej pory udało załatwić się przelot dla wszystkich obywateli Kazachstanu. Kolejny transport po Uzbeków przyleciał w czwartek, 3 marca.

Ruch na lotnisku odbywa się normalnie

Organizowane transportu dla cudzoziemców z Ukrainy nie zakłócają funkcjonowania lotniska. Rejsy odbywają się w normalnym trybie. Dodatkowo siły kryzysowe w związku z zaistniała sytuacją zostały umocnione.

- Do tej pory odbyło się 15 rejsów dla osób przetransportowanych z Ukrainy. Przewieziono nimi około 3 tysięcy pasażerów. Większość lotów była organizowana do Uzbekistanu - tłumaczy Piotr Adamczyk, rzecznik prasowy Katowice Airport.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon