Od jutra na ulice Radzionkowa wyjadą hulajnogi elektryczne. Dojedziemy nimi do Tarnowskich Gór

14 września w kolejnej gminie powiatu tarnogórskiego zadebiutują nowe pojazdy. Urząd Miasta zaprezentował mapę z miejscami, gdzie będzie można nimi parkować oraz wskazówki, jak z nich korzystać.

Radzionkow hulajnogi jak wlaczyc

Elektroniczne hulajnogi w Radzionkowie

W ubiegły piątek, 8 września, władze miasta zapowiedziały ważną dla mieszkańców nowość. Dziś okazało się, że pojawi się ona już jutro - 14 września. W przestrzeni publicznej zobaczymy elektryczne hulajnogi marki TIER. Te same pojazdy znajdziemy w pobliskich Tarnowskich Górach. Urząd Miasta dodaje, że nie ponosi żadnych kosztów w związku z ekspansją zielonych jednośladów. Hulajnogi zostaną w Radzionkowie na pilotażowy okres trzech miesięcy.

Nowymi jednośladami będzie można podróżować po mieście, ale także poza jego granice - do Tarnowskich Gór oraz Piekar Śląskich. Jeżeli planujemy pozostać w Radzionkowie, hulajnogi musimy zaparkować w wyznaczonych lokalizacjach. Jeśli zostawimy pojazdy w innym miejscu, nie zakończymy przejazdu i zostaniemy obciążeni dalszymi opłatami. Poniżej poglądowe miejsca do parkowania w Radzionkowie.

UM Radzionków

Ile kosztuje taka przyjemność?

Za minutę jazdy e-hulajnogą TIER zapłacimy 0,69 zł, natomiast opłata za odblokowanie pojazdu wynosi 3 zł. Na początek użytkownicy mogą skorzystać z pakietu 30 dni darmowych odblokowań za 17,99 zł. W tym celu trzeba mieć aktywne konto w aplikacji TIER.

Jak uruchomić hulajnogę? Trzeba pobrać aplikację, założyć konto i przypisać metodę płatności. Dostępne pojazdy znajdziemy na mapie w aplikacji. By uruchomić hulajnogę, trzeba zeskanować umieszczony na niej kod QR. Również kończąc jazdę należy zatwierdzić to w aplikacji.

Podczas poruszania się hulajnogą nie możemy zapomnieć, że jesteśmy częścią ruchu drogowego. Przede wszystkim dla naszego własnego bezpieczeństwa, ale także by nie otrzymać niemałego mandatu. Kierowca hulajnogi powinien prowadzić ją na drodze rowerowej lub pasie ruchu dla rowerów. Jeśli ich nie ma, może skorzystać z jezdni, pod warunkiem, że ograniczenie prędkości wskazuje do 30 km/h (hulajnoga może przemieszczać się z prędkością do 20 km/h). W przypadku najczęstszym, a więc przeważnie, kierowca jednośladu porusza się po chodniku, ale ustępuje pierwszeństwa pieszym.

- Poruszając się e-hulajnogą i parkując ją, musimy przestrzegać lokalnych przepisów oraz szanować innych uczestników ruchu. Na e-hulajnodze można jeździć wyłącznie w pojedynkę. Jazda po alkoholu oraz innych środkach odurzających jest zabroniona - przypominają urzędnicy miejscy.
Basen w Radzionkowie

Może Cię zainteresować:

Zbliża się zakończenie prac przy budowie basenu w Radzionkowie. Jak wygląda teraz?

Autor: Urszula Gołkowska

28/07/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon