Odnawialne źródła energii w Tarnowskich Górach stają się faktem. Gminy podpisały umowę

W Urzędzie Miejskim w Tarnowskich Górach oficjalnie rozpoczęto projekt „Odnawialne źródła energii poprawą jakości środowiska naturalnego na terenie Gmin Partnerskich”, którego nasza gmina jest liderem. Dzięki 52 mln zł unijnej dotacji na projekt w samych Tarnowskich Górach będzie do rozdysponowania około 20 mln zł na montaż odnawialnych źródeł energii.

Urzad

Dzisiaj w Urzędzie Miejskim w Tarnowskich Górach oficjalnie rozpoczęto projekt „Odnawialne źródła energii poprawą jakości środowiska naturalnego na terenie Gmin Partnerskich”, którego gmina Tarnowskie Góry jest liderem. Poza Tarnowskimi Górami umowę dotyczącą projektu podpisało jeszcze 10 gmin (Gaszowice, Jejkowice, Krupski Młyn, Kuźnia Raciborska, Lelów, Lyski, Nędza, Psary, Sośnicowice oraz Tworóg).

- Wspólnie wystąpiliśmy z wnioskiem o dofinansowanie i wspólnie to dofinansowanie otrzymaliśmy - mówi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór. - Nasze miasto oczywiście pełni funkcję lidera, ale zaangażowanie każdej ze stron będzie istotne aby to zadanie doprowadzić do końca. Pamiętamy, że po 5 latach po okresie trwałości ten majątek wytworzony dziś przez gminy na rzecz mieszkańców stanie się później ich własnym majątkiem - dodaje.

Całość projektu partnerskiego opiewa na łączną kwotę prawie 70 mln zł w tym ok. 52 mln zł dofinansowania, co ma pozwolić na realizację około 3600 ekologicznych instalacji! W naszej gminie na liście podstawowej znajduje się ponad 700 wniosków na ponad 1000 instalacji takich jak ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i solary! Dzięki 52 mln zł unijnej dotacji na projekt, któremu liderujemy, w samych Tarnowskich Górach będzie do rozdysponowania około 20 mln zł na montaż odnawialnych źródeł energii. Co będzie zrobione w ramach projektu? Przede wszystkim wykonanie 3598 instalacji Odnawialnych Źródeł Enegii, w tym 1973 instalacji fotowoltaicznych, 664 instalacji kolektorów słonecznych, 632 pomp ciepła i 329 kotłów na biomasę, w prywatnych budynkach jednorodzinnych należących do mieszkańców Gmin Partnerskich.

Wcześniej pisaliśmy: Odnawialne źródła energii w Tarnowskich Górach


fot. Magdalena Grabowska

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry 2022 alert rcb

Uwaga na silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu

Tarnowskie Góry 2022 informacje

Podsumowanie tygodnia 10-16.01.2022.

Laboratoria przyszłości w Krupskim Młynie i Tworogu

Kolejne szkoły na terenie powiatu otrzymały rządowe wsparcie

Porozumienie między Uniwersytetem Śląskim a Zespołem Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach

Tarnogórski Plastyk współpracuje z Uniwersytetem Śląskim

Europejski Znak Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym dla Tarnowskich Gór

Powiat tarnogórski z Europejskim Znakiem Jakości Zarządzania

Katowice Airpotr. Transport serca

Katowice Airport. Helikopter z sercem na pokładzie

Przejazd kolejowy

Żółte Naklejki na przejazdach kolejowych ratują życie