Ogródki letnie w Tarnowskich Górach. Zaczną obowiązywać nowe zasady

Od najbliższego sezonu letniego w naszym mieście zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące ogródków przy kawiarniach i restauracjach. Co się zmieni?

20210305 143251 0000

W środę burmistrz Arkadiusz Czech podpisał zarządzenie w sprawie zasad lokalizacji sezonowych ogródków gastronomicznych sytuowanych na gruntach stanowiących własność miasta. Dokument określa między innymi umiejscowienie, wyposażenie, czy kolor instalacji. Wprowadzone zmiany mają na celu ujednolicenie obowiązujących zasad.

- Uszczegółowienie i ustalenie wspólnych dla ścisłego centrum miasta wymogów to wynik wzrastającej liczby ogródków gastronomicznych oraz chęci uprządkowania zasad nimi rządzących. Tym bardziej, że jako tymczasowe obiekty podlegają zarówno prawu budowlanemu, jak i nadzorowi konserwatorskiemu. Większość z funkcjonujących w ubiegłym roku ogródków spełnia spisane teraz wymogi - informują urzędnicy.

Nowe zasady dotyczą następujących miejsc:

  • Rynek
  • ul. Krakowska
  • ul. Dolna
  • ul. Królika
  • Przesmyk
  • Plac Wolności

Jak czytamy w zarządzaniu, ogródki z podestami będą mogły przyjmować gości przez nie więcej niż 180 dni. Pierwszeństwo w usytuowaniu przypadnie lokalom prowadzonym działalność w bezpośrednim sąsiedztwie lub użytkującym daną przestrzeń także w poprzednich latach.

Najważniejsze postanowienia

Ogródki oddzielić należy płotkami w kolorze ciemnego drewna. Z kolei parasole mają mieć barwę naturalnego płótna (kremową, jasnobeżową, białą). Dopuszcza się opcjonalne lambrekiny z biało-żółto-czarnym motywem. Meble powinny być wykonane z drewna, wikliny, rattanu lub jego imitacji. Twórcy zarządzenia zabraniają natomiast wykorzystania w tym celu plastiku.

Miasto nie przewiduje dzierżawy części płyty rynku pokrytej jednolitą kostka pomiędzy budynkiem ratusza i kościołem ewangelickim. To samo dotyczy części wschodniej.

Jak uzyskać pozwolenie?

W przypadku ogródka bez podestu wystarczy uzyskanie opinii Powiatowego Konserwatora Zabytków oraz decyzji Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów. Sprawa jest bardziej skomplikowana, jeżeli planujemy montaż podestu. Potrzebne nam będzie:

- Uzyskanie pozwolenia konserwatorskiego w formie decyzji Powiatowego Konserwatora Zabytków, uzyskanie decyzji lokalizacyjnej dla ogródka w Miejskim Zarządzie Ulic i Mostów, zgłoszenie inwestycji do Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach jako tymczasowego obiektu budowlanego, uzyskanie decyzji Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów na zajęcie pasa drogowego - czytamy w zarządzaniu.

fot. UM Tarnowskie Góry

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon