Ogródki restauracyjne w Tarnowskich Górach. Wielkie otwarcie już w sobotę!

Restauracje oraz kawiarnie mogą podejmować gości w ogródkach letnich dopiero 15 maja. Jednak od początku miesiąca w naszym mieście trwają przygotowania do tego ważnego dla przedsiębiorców - a także samych klientów - dnia. Zobacz, które lokale szykują się do otwarcia.

Tarnowskie gory ogrodki letnie

Znoszenie obostrzeń - 15 maj

Wielu z nas stęskniło się już za wizytą w ulubionym lokalu. Co prawda, podczas lockdownu mogliśmy zamawiać posiłki na wynos lub z dostawą do domu, ale przecież to nie to samo... Dla wszystkich oczekujących na ponowne otwarcie restauracji mamy dobrą wiadomość: będą one mogły przyjmować klientów już od najbliższej soboty. Według aktualnych decyzji rządu 15 maja nastąpi kolejny etap odmrażania gospodarki.

  • Zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu.
  • W pojazdach transportu zbiorowego będzie obowiązywał limit 100% liczby miejsc siedzących lub 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (przy zachowaniu 50% miejsc siedzących niezajętych).
  • Otworzą się lokale gastronomiczne, posiadające ogródek letni. Dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).
  • Możliwe będzie uczestnictwo w projekcjach filmowych oraz przedstawieniach na świeżym powietrzu (maks. 50-procentowe obłożenie). Działalność mogą prowadzić domy kultury (także na świeżym powietrzu).
  • Dzieci i młodzież rozpoczną edukację w trybie hybrydowym.
  • Zwiększy się limit publiczności w obiektach sportowych na świeżym powietrzu (maksymalnie 25%) oraz limit osób podczas zajęć sportowych poza obiektami sportowymi (do 150 osób).

Luzowanie obostrzeń maj 2021. Rząd przyspiesza znoszenie lockdownu

Ogródki restauracyjne w Tarnowskich Górach

Wystarczy mały spacer po centrum miasta, by zgadnąć, gdzie pojawi się ta infrastruktura. Część stolików i krzeseł już rozstawiono, z pewnością niebawem dołączą do nich kolejne. Ogródki widać już przy następujących lokalach:

Brick Krakowska 18

Café Silesia - Gryfny Kafyj

Strategia Restaurant

Gelato Caffe

Kawiarnia Barcelona

Ponadto gości zapraszają między innymi Slow. Kreatywna Kofeina czy Imbir i miód.

Nowe zasady ogródków letnich w centrum

W marcu burmistrz Arkadiusz Czech podpisał zarządzenie w sprawie zasad lokalizacji sezonowych ogródków gastronomicznych sytuowanych na gruntach stanowiących własność miasta. Dokument określa między innymi umiejscowienie, wyposażenie, czy kolor instalacji. Wprowadzone zmiany mają na celu ujednolicenie obowiązujących zasad.

Ogródki oddzielić należy płotkami w kolorze ciemnego drewna. Z kolei parasole mają mieć barwę naturalnego płótna (kremową, jasnobeżową, białą). Dopuszcza się opcjonalne lambrekiny z biało-żółto-czarnym motywem. Meble powinny być wykonane z drewna, wikliny, rattanu lub jego imitacji. Twórcy zarządzenia zabraniają natomiast wykorzystania w tym celu plastiku.

- Uszczegółowienie i ustalenie wspólnych dla ścisłego centrum miasta wymogów to wynik wzrastającej liczby ogródków gastronomicznych oraz chęci uprządkowania zasad nimi rządzących. Tym bardziej, że jako tymczasowe obiekty podlegają zarówno prawu budowlanemu, jak i nadzorowi konserwatorskiemu. Większość z funkcjonujących w ubiegłym roku ogródków spełnia spisane teraz wymogi - informują urzędnicy.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon