Ogrody deszczowe w Tarnowskich Górach. Zobacz, co nowego pojawi się w Parku Repeckim

Piękna zieleń, ławki i leżaki, miejsca do wypoczynku - tak już niebawem będą prezentowały się skwerki przy GCR "Repty". Inwestycja powstanie dzięki zaangażowaniu samych mieszkańców!

HIKO Pracownia Architektoniczna
Ogrody deszczowe w Parku Repeckim 6

Ogrody deszczowe w Parku Repeckim

Do Rept przyjeżdżają nie tylko tarnogórzanie. Miejsce to odwiedzają także turyści. Ze względu na swój wyjątkowy klimat, spokój i długie, ocienione alejki, doskonale nadaje się na spacery, przejażdżki rowerowe czy rodzinną rekreację z maluchami. Mieści się tam również Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka, dzięki czemu pacjenci mogą odpoczywać wśród przyrody. Do atrakcji tego miejsca, oprócz samego parku czy zabytkowych obiektów UNESCO, dołączy także nowa infrastruktura.

Przy GCR "Repty" powstaną ogrody deszczowe. Co to takiego? Tego typu ogród zakładany jest w celu zachowania jak największej ilości wody w ekosystemie. Specjalnie dobrane rośliny mają za zadanie gromadzić wodę opadową. W efekcie końcowym wzrasta wilgotność powietrza, rozwija się fauna i flora.

- Nasi pacjenci bardzo lubią odpoczywać i zażywać świeżego powietrza na wewnętrznych dziedzińcach. Niemniej nie da się ukryć, że są one już nadgryzione zębem czasu… - stwierdzają przedstawiciele centrum.
- Cierpliwości! Za kilka miesięcy powstaną tu deszczowe ogrody, w których będzie można schronić się przed słońcem i upałem - zapowiadają.

Jak będą prezentować się nowe ogrody? Zapraszamy, by zajrzeć do galerii na końcu artykułu.

Budżet obywatelski? Warto głosować!

Realizacja projektu jest możliwa dzięki samym mieszkańcom. W 2021 roku inwestycja została zgłoszona do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Pozytywnie przeszła weryfikację i trafiła do głosowania, gdzie opowiedziało się za nią wielu uczestników. W ramach zadania "EKO PARK – ekologiczny rodzinny plac zabaw i ogrody deszczowe w Parku Repeckim w Tarnowskich Górach" powstanie także wspomniana w nazwie infrastruktura dla maluchów oraz labirynt roślinny.

Jak widać, udział w budżetach obywatelskich to nie strata czasu. Wystarczy tylko zagłosować na wybrany projekt, a w okolicy może pojawić się nowa atrakcja.

Ogrody deszczowe w Parku Repeckim 6
Brama gwarkow tg

Może Cię zainteresować:

Dolina Dramy i Brama Gwarków. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Autor: Urszula Gołkowska

15/05/2021

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon