Ostatni dzień w żółtej strefie. Od jutra nowe obostrzenia

Od soboty 24 października zaczną obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. Tarnowskie Góry razem z resztą kraju znajdą się w czerwonej strefie.

Rząd podjął decyzję o nowych wytycznych w walce z koronawirusem. Od jutra zaczną one obowiązywać nie tylko w poszczególnych powiatach, ale na terenie całej Polski. O czym należy pamiętać?

Ograniczenie przemieszczania się

Dotyczy głównie osób młodych i seniorów. Mieszkańcy do szesnastego roku życia w godzinach 8:00-16:00 mogą poruszać się w przestrzeni publicznej tylko w obecności pełnoletniego opiekuna. Nie będą musieli jeździć do szkół, ponieważ - tak jak starsi uczniowie - rozpoczną edukację w trybie zdalnym. W placówkach będą się odbywały zajęcia jedynie dla klas 1-3. Planuje się, by młodzież powróciła do normalnego trybu nauki od 8 listopada. Osobom w wieku powyżej 70 lat zaleca się ograniczone wychodzenie z domów za wyjątkiem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych ze sprawami życia codziennego, czy też udziału we mszy świętej lub obrzędach religijnych. Specjalnie dla nich rusza Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. W jego ramach wolontariusze oraz pracownicy pomocy społecznej będą udzielać wsparcia potrzebującym mieszkańcom. Zainteresowani mogą zgłaszać zapotrzebowanie na pomoc dzięki bezpłatnej infolinii: 225 051 111.

Limity osób na spotkaniach i w kościołach

W organizowanych zgromadzeniach nie może uczestniczyć więcej niż pięć osób, w przypadku spotkań rodzinnych nie wliczając domowników. Podczas liturgii w kościele powinna przebywać 1 osoba na 7 metrów kwadratowych. Instytucje kulturalne oraz kina są zmuszone sprzedawać bilety dla 25% liczby gości. Wszystkie restauracje, kawiarnie i inne punkty gastronomiczne będą zamknięte do odwołania. Dozwolone pozostają dowozy i zamówienia na wynos.

- Sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie jest bardzo poważna. Naszym najważniejszym zadaniem na teraz jest ograniczenie tempa rozwoju pandemii - oświadcza Mateusz Morawiecki. - Musimy zmierzyć się z realiami. Nie są one przyjemne, ani dla rządu, ani dla społeczeństwa, ale po to rządzimy, by podejmować trudne decyzje i chronić Polaków - nawet, gdy oznacza to, że część z nich będzie nas za to krytykować - informuje premier.

Pomóc może każdy

W trudnym i wymagającym czasie, jaki nas czeka, warto pamiętać także o tych, dla których przyszłe tygodnie przyniosą dużo utrudnień. Wielu seniorów jest pozbawionych wsparcia, z różnych przyczyn pozostają bez pomocy. Wszyscy chętni, którzy chcieliby wesprzeć starszych mieszkańców naszego miasta, mogą włączyć się w działania Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Jak to zrobić? Wystarczy zadzwonić na infolinię, wypełnić ankietę dostępną na stronie internetowej programu lub przyjść do ośrodka pomocy społecznej. W naszym mieście funkcjonują dwie takie instytucje: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Sienkiewicza 16 oraz Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Janasa 9.

- Zadaniem gmin będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy - wyjaśnia Urząd Miasta. -Samorządy gminne będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Środki te będą mogły zostać przeznaczone m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym, czy jej zakup od prywatnych podmiotów - czytamy w komunikacie.

fot. Mateusz Morawiecki

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Koronawirus tarnowskie gory

Obostrzenia wracają. Cała Polska w żółtej strefie

Podsumowanie tygodnia

Podsumowanie tygodnia. Najciekawsze wiadomości,...

Koronawirus antycovidowcy

Covidowych historii ciąg dalszy. Burmistrz...

Podsumowanie tygodnia 2

Podsumowanie tygodnia: nowe obostrzenia,...

Projekt bez tytułu 4

Podsumowanie tygodnia: nowe obostrzenia w...

Diecezja gliwicka

Oświadczenie biskupa gliwickiego. Co z...

Koronawirus izabela domogala

Izabela Domogała zarażona koronawirusem. Co to...