Ostatnie dni na złożenie wniosku o przyznanie pomocy dla sprzedawców chryzantem

Tegoroczna Uroczystość Wszystkich Świętych, zamiast spodziewanych zysków, przyniosła nieoczekiwane straty. Niektórzy mogą jednak wystąpić o rekompensatę poniesionych kosztów.

Skup chryzantem

Jak uzyskać pomoc pieniężną?

Urzędy Miast Tarnowskie Góry i Miasteczko Śląskie poinformowały, że sprzedawcy chryzantem mogą zgłosić wniosek o finansowe wsparcie. Czasu na wysłanie dokumentów nie zostało zbyt wiele - należy zrobić to do szóstego listopada. Dofinansowanie mogą otrzymać posiadacze:

  • co najmniej 50 chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości
  • co najmniej 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która koordynuje działania pomocowe, oferuje skup kwiatów w doniczkach w cenie 20 złotych za sztuką oraz kwiatów ciętych w cenie 3 złotych. O czym warto pamiętać, przystępując do akcji?

Przede wszystkim należy złożyć odpowiedni wniosek. Jego wzór znajdziemy TUTAJ. Następnie chryzantemy trzeba przekazać organizacjom pozarządowym, jednostkom samorządu terytorialnego lub innym określonym instytucjom publicznym. Jeżeli do 16 listopada żaden z tych podmiotów nie zgłosi się po odbiór kwiatów, powinno się je przekazać przedsiębiorstwu zajmującemu się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów. Zainteresowani mogą się spodziewać wypłaty dofinansowania do końca tego roku.

Świerklaniec dla lokalnych przedsiębiorców

Gmina postanowiła wesprzeć miejscowych sprzedawców. Urząd zakupił kilkadziesiąt chryzantem, które ozdobiły miejsca pamięci w Nakle Śląskim, Orzechu i Świerklańcu. Kwiaty pojawiły się także przed zabytkowym Pałacem Kawalera.

- Święto Wszystkich Świętych nie było takie, jak co roku, bo nie mogliśmy odwiedzić grobów naszych bliskich na cmentarzach. Sprzedawcy kwiatów i zniczy potrzebują w tym czasie naszego wsparcia - mówił wójt gminy Marek Cyl. - Dlatego, tak samo jak inne samorządy, podjąłem decyzję o zakupie kwiatów i zniczy. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie wynagrodzimy przedsiębiorcom wszystkich strat, ale mam nadzieję, że to działanie choć trochę im pomoże - dodał.

Sami tarnogórzanie również pamiętali o sprzedawcach. Wielu z nich wsparło lokalnych przedsiębiorców, mimo że do wtorku nie mieli możliwości złożenia świec czy chryzantem na grobach swoich bliskich.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

List do sasiada

Sąsiad utrudnia życie? Gmina Świerklaniec ma na...

Kosz na zakretki

Chryzantemy za nakrętki. Zakrętkowy kosz-serce...

Nie łam zasad 3 jpg

Nie łam zasad. Świerklaniec rozpoczyna kampanię...

Strajk kobiet 1

Gorący weekend w Tarnowskich Górach....

Diecezja gliwicka

Oświadczenie biskupa gliwickiego. Co z...

Koronawirus swierklaniec

Koronawirus w Świerklańcu. Urząd Gminy...

Wosp tarnogorzanka

Spot reklamowy WOŚP 2021. Autorką jest...