To jest wiek niewyobrażalny dla większości ludzi. 115 lat skończyła 10 czerwca 2021 roku. Tekla Juniewicz z Gliwic. Choć nie jest rodowitą Ślązaczką, to mieszka na Śląsku od 76 lat.
Jej recepta na długowieczność? Kieliszek koniaczku i chleb "z tłustym".
Tekla Juniewicz urodziła się na wsi pod Lwowem
Pani Tekla urodziła się 10 czerwca 1906 roku w Krupsku, wsi w pobliżu Lwowa, w ówczesnych Austro-Węgrzech.
Jak podaje Wikipedia, Tekla została ochrzczona w dniu narodzin w lokalnej parafii greckokatolickiej. Jej ojciec, Jan Dadak, pracował u hrabiego Lanckorońskiego, pomagał w utrzymaniu stawów. Matka Tekli, Katarzyna z domu Szkwyrko, zajmowała się domem, zmarła w okresie I wojny światowej.
Tekla wychowała się w szkole sióstr szarytek w Przeworsku. W 1927 poślubiła w tym mieście Jana Juniewicza, po czym przeprowadziła się z nim do Borysławia. W 1928 przyszła na świat jej pierwsza córka Janina, a rok później druga córka - Urszula.
Przybyła na Śląsk w 1945 roku
W listopadzie 1945, podczas repatriacji, wraz z mężem i córkami opuściła terytorium Związku Radzieckiego i zamieszkała w Gliwicach.
Tekla Juniewicz jest tak zwaną superstulatką. 20 lipca 2017 została najstarszą żyjącą Polką. Jest pierwszą osobą w Polsce, która osiągnęła kolejno wiek: 112, 113, 114 i 115 lat.
Polka jest piątą najstarszą żyjącą osobą na świecie. Obecnie najstarszym żyjącym człowiekiem jest 118-letnia Japonka Kane Tanaka (ur. 2 stycznia 1903).
Z urodzinowymi życzeniami odwiedzili 10 czerwca solenizantkę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Podczas spotkania solenizantka otrzymała list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego.