Pani Urszula mieszka w Bobrownikach z rudym lisem. Poznajmy historię tej przyjaźni

To najprawdopodobniej jedyne takie zwierzę domowe w okolicy. Mieszkańcy Bobrowników, niewielkiej wsi obok Piekar Śląskich, zdążyli już przywyknąć do nietypowego widoku. Niemal każdego dnia ulicę Sienkiewicza, w towarzystwie swoich niezastąpionych rodziców zastępczych, dumnie przemierza… rudy lis.

M m lisio6

Z miłości do zwierząt

Pani Urszula od zawsze kochała zwierzęta. Pies, kot lub konfiguracja w dwupaku, od zawsze przebywały obok niej.

Ponad 4 lata temu, ludzie spacerujący w okolicach jezior Pogorii w Dąbrowie Górniczej, usłyszeli przeraźliwe miauczenie. Po zidentyfikowaniu "płaczącego" zwierzęcia okazało się, że to maleńki lisek. Szczenię trafiło pod opiekę Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt. Jedna z wolontariuszek, zastanawiając się nad domem tymczasowym dla zwierzęcia, od razu pomyślała o pani Urszuli.

I tak, od słów, do czynów, maleńki lis został przetransportowany do Bobrowników. Schronienie znalazł w przy ciepłym futerku kota perskiego, który wziął sobie do serca powinność odchowania maleństwa. Niezastąpione okazało się również ogromne zaangażowanie właścicielki, która karmiła szare maleństwo…

- Jak go dostałam, był taki malutki. Przez długi czas karmiłam go buteleczką z mlekiem. Już wtedy wiedziałam, że to początek pięknej przyjaźni – przyznaje Urszula.

Niezwykła relacja z rudym lisem

Z malutkiej, szarej kulki wyrósł dorodny i oczywiście rudy... Lisiak, bo tak mówią na niego właściciele. Z zachowania przypomina hybrydę kota i psa. Chociaż jest zwierzęciem nocnym, i to głównie wtedy buszuje po domu, jest regularnie wyprowadzany na spacery na szelkach i smyczy. Potrafi chodzić przy nodze. Gdy chce się przytulić, jednym ruchem wskakuje w ramiona właścicielki. Warunek spaceru jest jeden – na horyzoncie musi być widoczny mąż Urszuli. Chociaż lis traktuje go jak konkurenta, czuje też zależność i przywiązanie. Bez niego na spacer nie wyjdzie.

Lisiak potrafi załatwiać się do kuwety. To niejedyna jego kocia cecha… Lis jest zwierzęciem wyjątkowo zwinnym i skocznym. W zaciszu domowym uwielbia wylegiwać się chociażby na parapecie, czy w innych ciepłych miejscach. Nie stroni również od gonitw czy skoków na naprawdę pokaźne wysokości. Uwielbia znajdywać ukrywane przez Urszulę w różnych miejscach jajka. Żywi się jednak głównie mięsem. Jego sierść jest wyjątkowo mocna. Teraz, w okresie wiosennym, zmienia ją na wersję bardziej przewiewną.

Lisiak jest typowym domatorem

- Dużo czytałam artykułów zamieszczonych na portalach społecznościowych na temat lisów i z żadnym się nie zgadzam. Ludzie nie znają lisów i umieszczają błędne informacje - mówi właścicielka Lisiaka.

Chytry jak lis? Nie w tym przypadku. W warunkach domowych często spotykane, srebrne lisy hodowlane, faktycznie mogą wykazywać zachowania agresywne. Bobrownicki Lisiak to zwierzę bezpieczne i zdrowe. Przebywa pod stałą opieką weterynarza, przyjmuje szczepienia (nie tylko na wściekliznę) i jest regularnie badany.

Ludzie spotykający go podczas spacerów, reagują różnie. Większość oczywiście pozytywnie, choć są i tacy, którym zwierzę przeszkadza. Zarzucają właścicielce brak wyobraźni czy męczenie zwierzęcia. Warto wyjaśnić, że zgodnie z opiniami specjalistów, takie zwierzę jak lisek z Bobrownik nie byłoby w stanie wrócić do środowiska naturalnego. Utracony wraz z porzuceniem przez matkę instynkt (oczywiście częściowo) i całkowite przystosowanie Lisiaka do życia w domu, na łonie natury niestety, nie przyniosłoby pożądanego efektu. W dzisiejszych czasach lisy, które żyją na wolności, zazwyczaj przeżywają około 2 lat. W kochającym domu zwierzę może przeżyć nawet dekadę!

- Lisek, no cóż… Coraz bardziej mnie zaskakuje pozytywnie. Ma już 4 lata i jest typowym domatorem. To zwierzę naprawdę jest bardziej udomowione niż pies czy kot. Jest przesadnie delikatny, posłuszny i towarzyski, chodzi za mną wszędzie jak pies. Aż trudno uwierzyć, że lis może być tak wspaniałym zwierzęciem - dodaje lisia mama.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Serce na nakretki

Nowe zakrętkowe serca. Czy kolejne kosze...

Pakiety dla seniorow 1

Pakiety dla seniorów już dostępne!

Powietrzna akademia

Powietrzna Akademia, czyli jak uczyć dzieci...

Koronawirus pomoc seniorzy

Bezpłatne pakiety dla tarnogórzan. Kto może...

Nowa siolownia tarnowskie gory

Profesjonalna siłownia plenerowa? Radny...

Sadzenie drzew osiedle przyjazn

Posadź własne drzewko! Powstaje park w Starych...

Dzieci

Smogojady w tarnogórskich przedszkolach