Pierwsza Komunia Święta. Znamy zalecenia Kurii Gliwickiej

Sekcja Szkolno-Katechetyczna Wydziału Nauki i Kultury Chrześcijańskiej Kurii Diecezjalnej w Gliwicach wydała wskazania dotyczące uroczystości pierwszokomunijnych. Co zaleca biskup?

Pierwsza komunia 2021

Przygotowanie dzieci pierwszokomunijnych

Już za niedługo rozpocznie się maj, tradycyjny czas przystępowania do Pierwszej Komunii. Dzieci z Tarnowskich Gór przez ostatni rok przygotowywały się do przyjęcia tego sakramentu. Pandemia spowodowała, że uroczyste obchody przybiorą nieco zmodyfikowaną formę. Jak będą one wyglądały w naszej diecezji?

- W związku z licznymi zapytaniami tak ze strony rodziców dzieci pierwszokomunijnych, jak i duszpasterzy, Sekcja Szkolno-Katechetyczna Wydziału Nauki i Kultury Chrześcijańskiej Kurii Diecezjalnej w Gliwicach podaje kilka pomocnych wskazań dotyczących organizacji oraz przebiegu uroczystości Pierwszej Komunii Św. w parafii - czytamy w oświadczeniu kurii.

Biskup pomocniczy Andrzej Iwanecki przypomina także, że przystąpienie do Pierwszej Komunii Świętej powinno być poprzedzone katechezą (najczęściej odbywa się ona w szkole), a także udziałem we Mszach i nabożeństwach.

- Przystąpienie do Pierwszej Komunii Świętej powinno być poprzedzone spowiedzią. Spowiedź należy poprowadzić z wielką cierpliwością i delikatnością. W obecnych okolicznościach wystarczy, aby sakrament pokuty był sprawowany tylko jeden raz przed uroczystością pierwszokomunijną - zaznacza biskup.

Pierwsza Komunia - organizacja uroczystości

Wielu rodziców z pewnością zastanawia się, czy przy obecnych warunkach pandemicznych ich dziecko przyjmie wspomniany sakrament. W tym roku uroczystości będą mogły odbywać się w maju. Decyzja należy do proboszcza parafii.

- Termin pierwszej spowiedzi dzieci oraz uroczystości pierwszokomunijnej ustala proboszcz bądź administrator parafii w porozumieniu z osobą odpowiedzialną za przygotowanie dzieci oraz rodzicami dzieci. Przy ustalaniu tych terminów – jeśli pojawi się taka konieczność – dopuszcza się możliwość wzięcia pod uwagę także powszednich dni tygodnia - informuje biskup Iwanecki.

Może zdarzyć się, że dzieci pierwszokomunijne zostaną podzielone na mniejsze grupy.

- Dopuszcza się możliwość udzielenia Pierwszej Komunii Świętej indywidualnie lub w mniejszych grupach (np. na kilku Mszach św. w daną niedzielę lub w inny dzień tygodnia bądź też podczas kilku niedziel). Podczas każdej celebracji Eucharystii z udzielaniem Pierwszej Komunii Świętej należy pamiętać o zachowaniu obowiązujących przepisów państwowych, zwłaszcza określających dopuszczalną liczbę uczestników zgromadzeń o charakterze religijnym oraz zachowanie odpowiedniego dystansu i reżimu sanitarnego.

Jeżeli proboszcz i rodzice stwierdzą, że organizowanie uroczystości w obecnym czasie znacząco zagrozi bezpieczeństwu uczestników, można wyznaczyć nowy termin przyjęcia sakramentu.

- Mając na uwadze uzasadnione obawy rodziców co do bezpieczeństwa i zdrowia uczestników uroczystości pierwszokomunijnej, jak i okoliczności związane z ograniczoną liczbą uczestników mogących brać udział w uroczystości, proboszcz bądź administrator parafii w porozumieniu z rodzicami dzieci może ustalić nowy termin uroczystości pierwszokomunijnej dla całej grupy lub dla pojedynczych uczestników uroczystości. Termin ten może obejmować miesiące letnie lub jesienne bieżącego roku bądź też zostać przełożony na przyszły 2022 rok.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Kaletach wyróżniona

Kalety. Wyróżnienie dla dyrektor Zespołu Szkół Publicznych

Tarnowskie Góry info

Podsumowanie tygodnia 27.09-03.10

Rzeczywiste czasy jazdy pojazdów ZTM

Nowy etap metropolitalnego projektu GZM Data Store

Teren budowy przy ulicy Królika

Radna apeluje o wstrzymanie robót przy ul. Królika

Tarnowskie Góry lipiec 2021

Podsumowanie tygodnia 19-25.07. Co działo się w powiecie?

Podsumowanie tygodnia 28.06-04.07

Podsumowanie tygodnia 28.06-04.07

Miasteczko Śląskie

Miasteczko Śląskie jako Lider Gospodarki Regionalnej